یکشنبه, 26 خرداد 1398

فرم ورود به سايت

جواد فتحايي

جواد فتحايي

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
چهارشنبه, 04 دی 1392 ساعت 09:20

امام زاده سیده فاطمه

موقعيت جغرافيايي

امام زاده سیده فاطمه در میدان آزادی کرمانشاه که پر رفت و آمدترین و شلوغ ترین میدان شهر است واقع شده است. میدان آزادی که در مرکز شهر کرمانشاه واقع شده است در بین مردم به « گاراژ » معروف است. در گذشته این بقعه در اراضی سبزی کاری موسوم به « فیض آباد » قرار می گرفت که با توسعه شهر در مرکز شهر واقع شده است.

نسب شناسي
در مورد شخصیت مدفون در این بقعه باید گفت عده ای معتقدند که سیده فاطمه یکی از فواطم اربعه و دختر امام موسی کاظم (ع) است و روی سنگ قبر نصب شده بر روی بقعه که جدید است، سیده فاطمه دختر امام موسی کاظم (ع) دانسته شده است. اما بر اساس شجره نامه ای که در امام زاده نسب شده و توسط موسسه دائره المعارف بقاع متبرکه محمد مهدی فقیه بحرالعلوم تهیه شده است، سیده فاطمه دختر « ابوجعفر محمد بن حسن » و از نوادگان امام موسی کاظم (ع) می باشد.
یکی از سادات دیگری که مردم اعتقاد دارند در این مکان دفن بوده ولی در حال حاضر مزار وی موجود نیست، « سید ابوالحسن علی بن حسن بن حسین بن حسن افطس » از نوادگان امام زین العابدین (ع) معروف به « شیخ علی » می باشد.

درباره ي بناي مزار
بنای قدیمی امام زاده بر طبق سنگ نوشته موجود در بقعه در سال 1283 هجری قمری در زمان ناصرالدین شاه توسط « مصطفی قلی میرزا » فرزند « امام قلی میرزا عماد الدوله » والی معروف غرب کشور در دوره قاجاریه ساخته شده است. به گفته خادم امام زاده بنای قدیمی به صورت گلی در سه اتاق کوچک ساخته شده بود تا اینکه در سال 1375 بنای جدید بقعه به صورت اسکلت آهن و آجری ساخته شد. برای ورود به ساختمان اصلی امام زاده بعد از ورود از درب اصلی، وارد یک راهرو باریک به ابعاد یک و نیم و ده متر می شویدکه به یک حیات کوچک در مقابل ساختمان امام زاده منتهی می شود. برای بقعه سیده فاطمه گنبد ساخته نشده است. ضریح امام زاده، مشبک، از جنس برنز ساخته شده است و بر روی سکویی به ارتفاع یک متر نصب شده است.
به گفته خادم امام زاده در گذشته در اطراف امام زاده قبرستان سادات منطقه بوده است که به مرور زمان و در اثر تجاوزات و ساخت و سازها در حریم امام زاده این قبرستان نیز از بین رفته است.

جواد فتحاي

سه شنبه, 25 مرداد 1621 ساعت 15:08

امام زاده ابراهیم

موقعيت جغرافيايي
امام زاده ابراهیم یا شاهزاده ابراهیم در محدوده شهری کرمانشاه در منطقه سیاحتی طاق بستان و در فاصله 9 کیلومتری مرکز شهر قرار دارد. این بقعه در دامنه کوه طاق بستان در شمال شرقی شهر کرمانشاه قرار گرفته است.
منطقه سیاحتی طاق بستان در شمال شرق کرمانشاه قرار دارد. این مجموعه شامل سنگ نگاره های دوره ساسانی است که در قرن سوم میلادی از زمان اردشیر دوم به مرور توسط پادشاهان ساسانی ساخته شده است. طاق بستان در زبان بومی ( کردی ) « طاق وسان » گفته می شود.

نسب شناسي
شخصیت مدفون در بقعه بر اساس اعتقادات مردمی و شجره نامه ای که توسط اداره اوقاف کرمانشاه تهیه شده، « ابراهیم بن محمد بن داعی بن جعفر » از اولاد و اعقاب امام سجاد (ع) می باشد.

درباره ي بناي مزار

ساختمان قدیمی بنا از کاهگل ساخته شده بود که در سال 1383 ساختمانی آجری به مساحت 50 متر مربع جای آن را گرفت. اما در سال های اخیر اداره اوقاف و امور خیریه کرمانشاه شروع به بازسازی بنای امام زاده کرده است. فاز اول بازسازی شامل ساختمان اصلی، گنبد و مجموعه سزویس های بهداشتی است که در حال انجام است و ساختمان اصلی بقعه با زیر بنای 144 متر مربع در حدود 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. این بنا یک بنای اسکلت آهن چهارطاقی است که در بالای آن گنبدی قرار گرفته که ارتفاع ساقه آن 3 متر و 30 سانتیمتر می باشد. در جلوی بنای اصلی حیاتی قرار دارد و در سمت چپ حیات سرویس های بهداشتی ساخته شده است.
به گفته خادم امام زاده ضریح قدیمی بقعه از جنس چوب و مشبک بوده است اما ضریحی که در حال حاضر بر روی مزار نصب شده است یک ضرح مشبک فلزی ساده است که در سال 1383 نصب گردیده است.
دو سنگ نوشته قدیمی که به گفته متولی سنگ قبر قدیمی مزار است و این عبارت در آن به صورت برجسته حک شده و به دیوار امامزاده نصب است: « فی تاریخ ماه ذی(که احتمالاً ذی العقده یا ذی الحجه باشد) سنه تسع و ثمانین ( 89 ) » ودر سنگ نوشته دیگر: «فی تاریخ ما سنه تسع و ثمانین» که احتمالاً تاریخ فوت و در گذشت شخص مدفون در بقعه باشد و سنگ قبر کنونی مزار جدید است که روی آن عبارت « بقعه متبرکه سید محمد ابراهیم بن موسی کاظم » حک شده است و این به این دلیل است که در باور عامه مردم امام زاده ابراهیم از نسل امام موسی کاظم (ع) محسوب می شود ولی بر طبق شجره نامه ای که اداره کل اوقاف کرمانشاه تهیه کرده این امام زاده با واسطه 13 نسل به امام سجاد (ع) می رسد.

جواد فتحاي

سه شنبه, 03 دی 1392 ساعت 14:08

امام زاده حسن

موقعيت جغرافيايي

امام زاده حسن یا شاهزاده حسن در روستای « روتوند منصوری » در دهستان « هرسم » از بخش « حمیل » شهرستان اسلام آباد غرب واقع شده است. این امام زاده در فاصله 40 کیلومتری شهر اسلام آباد غرب و 11 کیلومتری بخش حمیل، در مسیر جاده اسلام آباد غرب به اهواز واقع شده است.

نسب شناسي

شخصیت مدفون در این مزار بر اساس ادعای عموم و شجره نامه ای که از جانب آیت لله مرعشی نجفی تأیید شده و در اختیار متولیان امام زاده قرار دارد، « حمزه ابوالقاسم ( حسن ) بن علی بن طعنه بن حمزه بن محمد بن عبدالرحمن شجری » از اعقاب و اولاد امام حسن مجتبی علی (ع) می باشد.

درباره ي بناي مزار

بر اساس مصاحبه ای که با متولی و مسئولین مزار انجام شده و همچنین اعتقاد عموم اهالی منطقه، برای اولین بار در سال 1213 هجری قمری شخصی به نام حاج محمد سلیم بیگ که از روسای ایل منصوری بود، اقدام به ساخت بنای اولیه امام زاده کرد. بنا بر شنیده ها قبل از ساخت بنای اولیه، در محل بقعه فقط یک درخت بوده که با نشانی هایی که در خواب به حاج محمد سلیم داده شده، قبر امام زاده در کنار این درخت کشف شده است.
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شخصی به نام « موحدی قمی » که دادستان شهرستان اسلام آباد غرب بود ساختمان جدیدی از آجر و سیمان ساخت تا این که در سال 1386 به همت « حاج اسماعیل جمشیدی احداث ساختمان کنونی بقعه شروع شد و به مرور تزئینات و آینه کاری داخل بنا انجام شد.بنای جدید بقعه بیش از 3500 متر زیربنا دارد که قسمتی از آن به زائر سرای امام زاده اختصاص دارد که در دو طبقه احداث شده که در حال حاضر طبقه پایین آن کامل شده و مورد بهره برداری قرار می گیرد. بقعه به صورت مربع شکل ساخته شده و دو گلدسته کاشی کاری شده در جلو بنا قرار گرفته است. همچنین بقعه دارای گنبدی مدور می باشد که به رنگ آلومنیوم ایزوگام شده است. نمای داخلی بقعه به این صورت است که کف بنا و دیواره های داخلی تا ارتفاع حدود یک و نیم متر سنگ مرمر کارشده و بقیه دیوار به همراه سقف بنا با آینه کاری تزئین شده است. بر روی مرقد ضریحی مشبک به طول 3 و عرض 2 و ارتفاع 5/2 متر از جنس فلز و با آبکاری طلا و نقره نصب شده است. ضریح اولیه امام زاده چوبی بود و ضریح کنونی در سال 1375 بعد از ساخت در اصفهان بر روی بقعه نصب شده است. سند ملکی امام زاده به پلاک 190 روستای روتوند منصوری ثبت شده است.
کتیبه ای سنگی در امام زاده موجود است که تاریخ ساخت بنا و سازنده اولیه بنای امام زاده بر روی آن حک شده است. تاریخ نگارش این کتیبه سال 1213 هجری قمری می باشد.
در دامنه تپه ای که امام زاده بر فراز آن قرار گرفته قبرستان بزرگی قرار دارد که اهالی منطقه هرسم اموات خود را در این قبرستان دفن می کنند.

جواد فتحاي

یکشنبه, 01 دی 1392 ساعت 14:08

امام زاده قاضی الکیا

موقعيت جغرافيايي

 امام زاده قاضی الکیا یا قاضی وند در روستای «کله جوب » در دهستان « حومه جنوبی » از بخش مرکزی شهرستان اسلام آباد غرب واقع شده است. روستای کله جوب در 46 درجه و 38 دقیقه طول و 34 درجه و یک دقیقه عرض جغرافیایی واقع شده و با روستاهای چقا کبود، سیاه سیاه کیخسرو و تجر اکبر همسایه است. بقعه امام زاده قاضی الکیا در سمت چپ جاده اسلام آباد غرب به حمیل در فاصله 13 کیلومتری اسلام آباد در بالای تپه ای قرار دارد که حدود 70 متر با سطح جاده اصلی ارتفاع دارد.

نسب شناسي

شخصیت مدفون در این بقعه به باور مردم و به استناد شجره نامه تأیید شده آیت الله مرعشی نجفی، « قاضی الکیا ابوعبدالله بن عبدالرحمن بن قاسم بن حمزه بطحانی » از اولاد و اعقاب « حسن بن زید بن امام حسن (ع) » می باشد. بر اساس سنگ قبری که در داخل بنا وجود دارد و متعلق به یکی از خادمین امام زاده است، بنای قدیمی بقعه به صورت گلی توسط همین خادم به نام « نوروز خادمی » در سال 1204 هجری شمسی ساخته شده است. بعد از مدتی بنایی از سنگ و آجر بر روی مزار ساخته شده تا این که در سال 1389 بنای جدید و کنونی امام زاده در زیر بنایی به مساحت حدود 250 متر مربع احداث گردیده است.

درباره ي بنا

بنای بقعه به شکل مستطیل ساخته شده و در جلو آن در سمت در ورودی بنا، رو به قبله دو گلدسته کاشی کاری شده قرار گرفته و گنبدی کاشی کاری شده به رنگ فیروزه ای در بالای بنا ساخته شده است. نمای داخلی بنا به این صورت است که کف بنا و دیواره های داخلی آن به ارتفاع یک متر سنگ مرمر کار شده و مابقی دیواره با سقف با آینه کاری تزئین شده است. البته نمای داخلی گنبد کاشی کاری شده است. در محوطه جلو بنای امام زاده، اتاق سرایداری، فروشگاه، کشتارگاه و سرویس های بهداشتی قرار دارند و راه منتهی به امام زاده از جاده اصلی خاکی و سنگلاخ است. ضریحی که بر روی مزار امام زاده قرار گرفته ضریحی است مشبک از جنس فلز با روکشی از طلا و نقره که در مرکز بنا و درست زیر گنبد قرار گرفته است. سنگ قبر نصب شده روی مزار جدید بوده و مربوط به 6 یا 7 سال پیش می باشد. علاوه بر ضریح که زوار امام زاده نذورات نقدی خود را درون آن می ریزند، در محوطه بیرونی، جنب پلکان ورودی بنا دو عدد صندوق فلزی کوچک به شکل گنبد نصب شده است که مخصوص کمک های نقدی است که به صورت سکه کمک می شود. پیش از این در مجاورت امام زاده، قبرستان قدیمی‌ای بوده که به گفته آقای خداد ناصری، خادم بقعه متأسفانه در عملیات نوسازی تخریب شده است. و در حال حاضر چند قبر به صورت پراکنده در اطراف بقعه باقی مانده است. قدیمی ترین قبر متعلق به خادم بقعه به نام نوروز خادمی می باشد که در داخل بنا در سمت چپ ضریح واقع شده و سنگ قبری مرمر دارد که همان طور که گفته شد او را اولین بنیانگذار بنای قدیمی بقعه در سال 1204 هجری شمسی معرفی می کند. در سمت چپ بنای امام زاده در دامنه تپه ای که بقعه در بالای آن قرار دارد، درخت کهنسال بلوطی وجود دارد که به گفته متولی از گذشته های دور موجود است.

جواد فتايي

یکشنبه, 01 دی 1392 ساعت 14:09

درباره ي كرمانشاه-اسلام آباد غرب

استان کرمانشاه

استان کرمانشاه با مساحت ۲۴۶۴۰ کیلومتر مربع، از استان های غربی به شمار می آید که با کشور عراق مرز مشترک دارند. این استان از شمال به استان کردستان، از جنوب به استان لرستان و ایلام، از شرق به استان همدان و از غرب به کشور عراق محدود می شود. بر اساس آخرین تغیرات در ۱۳۸۸ استان کرمانشاه از ، ۱۴ شهرستان، ۲۹ شهر، ۳۰ بخش و ۸۵ دهستان تشکیل شده است. استان کرمانشاه یکی از استانهای کردنشین کشور است. برخی از بزرگترین ایل‌های کرد ایران نظیر ایل کلهر، ایل زنگنه و ایل سنجابی در استان کرمانشاه زندگی می‌کنند. گویش‌های گوناگون زبان کردی نظیر کلهری، جافی، کردی کرمانشاهی، لکی، سورانی، پاوه‌ای، ژاو رودی، لهونی، بالاجوبی، اورامی و گوران از رایج ترین گونه‌های گویشی در استان کرمانشاه هستند. استان کرمانشاه از دیدگاه مذهبی نیز دارای گونه‌گونی بسیار زیادی است. به طور مثال پیروان کیشهای شیعه، سنی، اهل حق و نعمت اللهی در این استان حضور دارند.
در این محدوده جغرافیایی، قومیتی و مذهبی حدود 62 آرامگاه، امام زاده، زیارتگاه و قدمگاه توسط اداره اوقاف و امور خیریه استان شناسایی شده است. که از این تعداد 37 مورد امام زاده، 20 مورد آرامگاه، 3 مورد قدمگاه و 2 مورد زیارتگاه است.
طی سفری که در تاریخ 20 / 6 / 92 لغایت 26 / 2 / 92 به استان کرمانشاه داشتم در فرصت زمانی محدودی که در اختیار بود 5 مورد از امام زاده های واقع در شهرستان اسلام آباد غرب و شهر کرمانشاه مورد بازدید قرار گرفت، اطلاعات میدانی آنها جمع آوری شد و از بنای مزارات و متعلقات آن عکس برداری شد. در ادامه به معرفی امام زاده های بازدید شده اسلام آباد غرب خواهیم پرداخت و موقعیت جغرافیایی، خصوصیات بنا و سابقه تاریخی امام زاده را مورد بررسی مختصر قرار خواهیم داد.

اسلام آباد

شهرستان اسلام آباد غرب با مساحت 2/4 کیلومتر مربع در غرب استان کرمانشاه واقع شده است. این شهر از لحاظ جمعیت و مساحت بزرگترین شهر استان بعد از کرمانشاه است. نام قدیم شهر هارون آباد بود که در سال 1314 به شاه آباد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی به اسلام آباد تغییر یافت.

یکشنبه, 01 دی 1392 ساعت 14:08

زیارتگاه بورسوار

موقعيت جغرافيايي

زیارتگاه بورسوار در روستای « برف آباد » در دهستان حومه جنوبی از بخش مرکزی شهرستان اسلام آباد غرب قرار دارد. این روستا در فاصله 2 کیلومتری شهر اسلام آباد غرب و در حاشیه کمربندی اسلام آباد به کرمانشاه واقع شده و دارای 304 خانوار و حدود 1350 نفر جمعیت است.

اعتقاد اهالی
بورسوار به معنای سواری است که بر اسب زرد یا قهوه ای نشسته است. اعتقاد اهالی منطقه بر این است که یکی از ائمّه یا امام زادگان که سوار بر اسب قهوه ای بوده است در این مکان دیده شده است. با وجود نامشخص بودن شخصیت و هویت این سوار، این زیارتگاه مورد احترام فراوان اهالی منطقه است و افراد زیادی از سراسر شهرستان برای زیارت به این مکان می آیند. زیارتگاه در حاشیه روستای برف آباد و در دامنه کوه های مشرف به روستا قرار گرفته است.

 بناي مزار

در گذشته بنای زیارتگاه اتاقک کوچکی از سنگ و گل بود ولی امروزه بنای زیارتگاه یک اتاق کوچک ساده به مساحت حدود 15 متر است که از آجر و سیمان ساخته شده و سقف آن با چوب پوشیده شده است. دیواره های خارجی بنا سیمان کاری و دیواره های داخلی و ایوان ورودی بنا گچکاری شده و به رنگ سبز رنگ آمیزی شده است.
این زیارتگاه فاقد قبر است ولی ضریحی از جنس فلز به عرض یک و طول یک و نیم و ارتفاع یک متر در مرکز بنا نصب شده است. همچنین زیارتگاه فاقد صندوق برای کمک های زوار بوده و هیچ گونه امکانات بهداشتی و رفاهی برای زوار زیارتگاه وجود ندارد. قبرستان روستای برف آباد در مجاورت این زیارتگاه واقع شده است و مسیر منتهی به زیارتگاه خاکی است.
زیارتگاه دیگری به همین نام در فاصله 12 کیلومتری شهرستان گیلان غرب وجود دارد که مورد احترام و زیات اهالی منطقه است.

جواد فتحايي