یکشنبه, 26 خرداد 1398

فرم ورود به سايت

معرفي كتاب (1)

چهارشنبه, 13 آذر 1392 ساعت 13:23

خلاصه توصیفی کتاب حسین بن موسی الکاظم

نوشته شده توسط

کتاب حسین بن موسی الکاظم(علیه السلام) زندگانی، شخصیت، آرامگاه
این اثر ارزشمند تألیف آقای علی اخوان مهدوی است که تحقیقی تحلیلی است درمورد یکی از آخرین فرزندان امام موسی الکاظم (علیه السلام) با نام حسین که همانند بسیاری از دیگر امامزادگان در غربت و گمنامی درگذشته است. امامزادگان این پناه‌جویان مهاجر که غالباً گناهی جز پیوند خویشاوندی با امامان معصوم یا نزدیکی به آنان نداشتند، مورد احترام ایرانیان و دیگر مسلمانان غیرعرب قرار می‌گرفتند، به طوری که پس از شهادت یا درگذشت، برای آنان بقعه و بارگاه می‌ساختند. به این سبب، در ایران یا شبه قاره و دیگر کشورهای اسلامی، زیارتگاه‌هایی وجود دارد که برآمدۀ گریز یا مهاجرت‌ این دسته از وارستگان است.تحقیق پیرامون این مناطق و این نیک‌مردان هم ضرورت دارد و هم از ارزش‌های خاصی برخوردار است.این اثر که شامل چهار فصل عمده است:
در فصل اول به زندگانی، شهادت و به بررسی نسب و خاندان، روایات منسوب و منقول به ایشان؛
فصل دوم به دلایل مهاجرت و نقد و بررسی منابع موجود در مورد این بخش از زندگانی وی؛
فصل سوم به بررسی تاریخچه، ویژگی های آرامگاه و تشکیلات وابسته به آن در طول تاریخ ؛
و بالاخره فصل چهارم به معرفی مختصری از موقعیت جغرافیایی، وجه تسمیه، جمعیت، جاذبه ها و دیگر امامزادگان شهر طبس پرداخته است.در پایان اثر نیز منابع، مآخذ، نمایه و تصاویر و نقشه های مختلفی که راهگشاست، آمده است.
شایان ذکر است که تصاویر وضعیت آرامگاه از قرن پنجم هجری تا سال 1357ش از کتاب طبس شهری که بود «بناهای تاریخی طبس» تألیف آقای یعقوب دانش¬دوست و تصاویر و نقشه‌های وضعیت آرامگاه بعد از 1357ش تا کنون با همکاری روابط عمومی و امور ساختمانی مؤسسۀ حسین بن موسی و آرامگاه شهید آیت‌الله مدرس کاشمر تهیه شده است.
کتاب حسین بن موسی الکاظم(علیه السلام) از آثار برجسته و سودمند در شناساندن یکی از اماکن متبرکه و امامزادگان طبس به شمار می رود. این اثر که توسط بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس، در 188 صفحه، 3000نسخه و با قیمت 57000ریال در سال 1392 به زیور چاپ آراسته شده است.
نگارش علی درویشانی
پژوهشگر بنیاد پژوهشهای اسلامی