یکشنبه, 26 خرداد 1398

فرم ورود به سايت

تراجم (بيوگرافي) (4)

سه شنبه, 19 فروردين 1393 ساعت 09:22

آیت الله سید محمدتقی معصومی اشکوری

نوشته شده توسط

سید محمدتقی حسینی اشکوری ابن محمدعلی ابن معصوم ابن میر جعفر ابن سید محمد ابن میر محمدسعید ابن میر سنجر نسامیر کوهی دیلمی (زنده در حدود 1050ق)؛ از علماء و عرفاء و اوتاد عصر خود بود. جد وی ابتداء در روستای نسامیر دیلمان استان گیلان می زیست و سپس به روستای کیا رمش بخش رحیم آباد رودسر استان گیلان که به منطقه اشکور (اشکورات) معروف است، رفت.
سید محمدتقی اشکوری در سال 1311ق/ 1273ش چشم به جهان گشود و در سال 1323ق به عراق سفر کرد و مشغول تحصیل علوم دینی شد و در سال 1348ق به وطن بازگشت. کتاب «دو چوب و یک سنگ» که یک کتاب جنگ بوده و حالت کشکولی دارد، را در سال 1353ق نوشت. این کتاب با نام کامل آن «دو چوب و یک سنگ: مشتمل بر تقریرات مهمه و قضایای شیرین و حاوی معانی شامخه و بلند»، اولین بار در 159 صفحه در سال 1341ش در قم به چاپ رسید و سپس دوباره با ویرایش محمد مهدی مرتضوی لنگرودی و گردآوری جعفر سعیدی دو جلد در یک مجلد در سال 1383ش در تهران به توسط نشر سایه منتشر شد.
از نصایح اوست:
در ساعات زندگانی خود مواظب باش، بسا عبادت های انسانی در اثر خوشحالی است که در قلب خطور می کند و بسیار شباهت دارد به آرزوی اخروی، در حالی که از امور دنیاست. وی هم چنین معتقد است که محرمانه کاری با خدا مطلوب حق تعالی بوده و باعث استجابت دعا است.
آیت الله سید محمد تقی معصومی اشکوری، عمر کوتاهی داشت و در سال 1356ق/ 1316ش چشم از جهان فرو بست و پیکرش بعد از انتقال به مشهد، در بوستان بهشت خیابان شهید مفتح (گورستان گلشور طلاب) این شهر به خاک سپرده شد. مدفن وی امروزه مزار عام و خاص است.

*منابع:
معصومی اشکوری، محمدتقی، دو چوب و یک سنگ، ص 111؛ جلالی، غلامرضا، «معصومی اشکوری، محمدتقی»، مشاهیر مدفون در مشهد و حومه، ص272-273؛ ارگانی حائری، محمود، خاندان ارگانی، ص154- 155؛ «دو چوب و یک سنگ»، سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، www.opac.nlai.ir ، تحقیقات میدانی.

 

دوشنبه, 01 مهر 1392 ساعت 08:06

حجت الاسلام و المسلمین سید مصباح عاملی

نوشته شده توسط

حجتالاسلام و المسلمین سید مصباح عاملی فرزند سید ابوطالب، در سال 1330ش در شهر مشهد به دنیا آمد. علوم حوزوی را در نزد اساتید حوزه علمیه مشهد مقدس آموخت. مقدمات و سطح و خارج فقه و اصول را نزد محمد تقی ادیب نیشابوری، ابو معین حجت هاشمی، محمد باقر واعظی، میرزا حسن صالحی، عباس واعظ طبسی، رجب علی رضا زاده، میرزا محمد اشکذری، میرزا جواد آقا تهرانی، میرزا علی فلسفی، سید حسن مرتضوی و سید علی خامنه ای آموخت.

        سیدمصباح عاملی همزمان با فراگیری علوم حوزوی،خود مشغول به تدریس مقدمات حوزوی گردید. ادبیات عرب، منطق، فقه و اصول، و دروس جنبی مانند تفسیر و نهج البلاغه و هم چنین معارف اسلامی از جمله درس هايی بود که بارها برای طلاب حوزه علمیه مشهد بیان نمود. وی در سال های 1365 و 1367ش از اساتید معروف مشهد درس اصول فقه محمد رضا مظفر بود. در مدرس مدرسه سلیمانیه واقع در محل قدیم آن، طلبه های بسیاری در درس جلدین اصول فقه مظفر وی شر کت می کردند. قرائت دقیق متن و ترجمه آن و سپس توضیح ساده و دقیق مطلب از ویژگی خاص او بود که موجب جذب طلاب به این درس می شد. مولف این سطور خود در خلال سال های 1366 و 1367ش در درس اصول فقه مظفر او شرکت و شاهد استقبال طلاب به درس و بحث او بوده ام.

     سیدمصباح عاملی، را باید استادی مهربان، متخلق به اخلاق اسلامی و انقلابی دانست. او علاوه بر تدریس در حوزه علمیه مشهد مقدس، سالها ریاست نهضت سوادآموزی خراسان رضوی را برعهده داشت. امروزه وی در کنار سرپرستی مجله وزین  «اندیشه حوزه» تدریس فقه و اصول فقه در حوزه و دانشگاه علوم اسلامی رضوی را انجام می دهد.

      ازمقالات او میتوان به: روشنفکری، مدرنیته و عقلانیت اسلامی (اندیشه حوزه، 1379ش، ش23)؛ راهبردهای علمی وحدت حوزه دانشگاه (اندیشه حوزه، 1374ش،ش2)؛ واکاوی ریشه های پیام نهضت خدمت رسانی (اندیشه حوزه، 1382ش، ش43و44)؛ ضرورت تبیین جامعه ی دینی (اندیشه حوزه، 1384ش، ش54)؛ واکاوی ریشه های پیام جهاد اقتصادی، کتاب جهاد اقتصادی از انتشارات دانشگاه علوم اسلامی رضوی)؛ و چندین سرمقاله نام برد.