یکشنبه, 26 خرداد 1398

فرم ورود به سايت

انساب سادات (7)

چهارشنبه, 04 دی 1392 ساعت 09:20

امام زاده سیده فاطمه

نوشته شده توسط

موقعيت جغرافيايي

امام زاده سیده فاطمه در میدان آزادی کرمانشاه که پر رفت و آمدترین و شلوغ ترین میدان شهر است واقع شده است. میدان آزادی که در مرکز شهر کرمانشاه واقع شده است در بین مردم به « گاراژ » معروف است. در گذشته این بقعه در اراضی سبزی کاری موسوم به « فیض آباد » قرار می گرفت که با توسعه شهر در مرکز شهر واقع شده است.

نسب شناسي
در مورد شخصیت مدفون در این بقعه باید گفت عده ای معتقدند که سیده فاطمه یکی از فواطم اربعه و دختر امام موسی کاظم (ع) است و روی سنگ قبر نصب شده بر روی بقعه که جدید است، سیده فاطمه دختر امام موسی کاظم (ع) دانسته شده است. اما بر اساس شجره نامه ای که در امام زاده نسب شده و توسط موسسه دائره المعارف بقاع متبرکه محمد مهدی فقیه بحرالعلوم تهیه شده است، سیده فاطمه دختر « ابوجعفر محمد بن حسن » و از نوادگان امام موسی کاظم (ع) می باشد.
یکی از سادات دیگری که مردم اعتقاد دارند در این مکان دفن بوده ولی در حال حاضر مزار وی موجود نیست، « سید ابوالحسن علی بن حسن بن حسین بن حسن افطس » از نوادگان امام زین العابدین (ع) معروف به « شیخ علی » می باشد.

درباره ي بناي مزار
بنای قدیمی امام زاده بر طبق سنگ نوشته موجود در بقعه در سال 1283 هجری قمری در زمان ناصرالدین شاه توسط « مصطفی قلی میرزا » فرزند « امام قلی میرزا عماد الدوله » والی معروف غرب کشور در دوره قاجاریه ساخته شده است. به گفته خادم امام زاده بنای قدیمی به صورت گلی در سه اتاق کوچک ساخته شده بود تا اینکه در سال 1375 بنای جدید بقعه به صورت اسکلت آهن و آجری ساخته شد. برای ورود به ساختمان اصلی امام زاده بعد از ورود از درب اصلی، وارد یک راهرو باریک به ابعاد یک و نیم و ده متر می شویدکه به یک حیات کوچک در مقابل ساختمان امام زاده منتهی می شود. برای بقعه سیده فاطمه گنبد ساخته نشده است. ضریح امام زاده، مشبک، از جنس برنز ساخته شده است و بر روی سکویی به ارتفاع یک متر نصب شده است.
به گفته خادم امام زاده در گذشته در اطراف امام زاده قبرستان سادات منطقه بوده است که به مرور زمان و در اثر تجاوزات و ساخت و سازها در حریم امام زاده این قبرستان نیز از بین رفته است.

جواد فتحاي

سه شنبه, 25 مرداد 1621 ساعت 15:08

امام زاده ابراهیم

نوشته شده توسط

موقعيت جغرافيايي
امام زاده ابراهیم یا شاهزاده ابراهیم در محدوده شهری کرمانشاه در منطقه سیاحتی طاق بستان و در فاصله 9 کیلومتری مرکز شهر قرار دارد. این بقعه در دامنه کوه طاق بستان در شمال شرقی شهر کرمانشاه قرار گرفته است.
منطقه سیاحتی طاق بستان در شمال شرق کرمانشاه قرار دارد. این مجموعه شامل سنگ نگاره های دوره ساسانی است که در قرن سوم میلادی از زمان اردشیر دوم به مرور توسط پادشاهان ساسانی ساخته شده است. طاق بستان در زبان بومی ( کردی ) « طاق وسان » گفته می شود.

نسب شناسي
شخصیت مدفون در بقعه بر اساس اعتقادات مردمی و شجره نامه ای که توسط اداره اوقاف کرمانشاه تهیه شده، « ابراهیم بن محمد بن داعی بن جعفر » از اولاد و اعقاب امام سجاد (ع) می باشد.

درباره ي بناي مزار

ساختمان قدیمی بنا از کاهگل ساخته شده بود که در سال 1383 ساختمانی آجری به مساحت 50 متر مربع جای آن را گرفت. اما در سال های اخیر اداره اوقاف و امور خیریه کرمانشاه شروع به بازسازی بنای امام زاده کرده است. فاز اول بازسازی شامل ساختمان اصلی، گنبد و مجموعه سزویس های بهداشتی است که در حال انجام است و ساختمان اصلی بقعه با زیر بنای 144 متر مربع در حدود 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. این بنا یک بنای اسکلت آهن چهارطاقی است که در بالای آن گنبدی قرار گرفته که ارتفاع ساقه آن 3 متر و 30 سانتیمتر می باشد. در جلوی بنای اصلی حیاتی قرار دارد و در سمت چپ حیات سرویس های بهداشتی ساخته شده است.
به گفته خادم امام زاده ضریح قدیمی بقعه از جنس چوب و مشبک بوده است اما ضریحی که در حال حاضر بر روی مزار نصب شده است یک ضرح مشبک فلزی ساده است که در سال 1383 نصب گردیده است.
دو سنگ نوشته قدیمی که به گفته متولی سنگ قبر قدیمی مزار است و این عبارت در آن به صورت برجسته حک شده و به دیوار امامزاده نصب است: « فی تاریخ ماه ذی(که احتمالاً ذی العقده یا ذی الحجه باشد) سنه تسع و ثمانین ( 89 ) » ودر سنگ نوشته دیگر: «فی تاریخ ما سنه تسع و ثمانین» که احتمالاً تاریخ فوت و در گذشت شخص مدفون در بقعه باشد و سنگ قبر کنونی مزار جدید است که روی آن عبارت « بقعه متبرکه سید محمد ابراهیم بن موسی کاظم » حک شده است و این به این دلیل است که در باور عامه مردم امام زاده ابراهیم از نسل امام موسی کاظم (ع) محسوب می شود ولی بر طبق شجره نامه ای که اداره کل اوقاف کرمانشاه تهیه کرده این امام زاده با واسطه 13 نسل به امام سجاد (ع) می رسد.

جواد فتحاي

صفحه1 از2