چهارشنبه, 21 آذر 1397

فرم ورود به سايت

چهارشنبه, 04 دی 1392 ساعت 09:20

امام زاده سیده فاطمه

نوشته شده توسط 

موقعيت جغرافيايي

امام زاده سیده فاطمه در میدان آزادی کرمانشاه که پر رفت و آمدترین و شلوغ ترین میدان شهر است واقع شده است. میدان آزادی که در مرکز شهر کرمانشاه واقع شده است در بین مردم به « گاراژ » معروف است. در گذشته این بقعه در اراضی سبزی کاری موسوم به « فیض آباد » قرار می گرفت که با توسعه شهر در مرکز شهر واقع شده است.

نسب شناسي
در مورد شخصیت مدفون در این بقعه باید گفت عده ای معتقدند که سیده فاطمه یکی از فواطم اربعه و دختر امام موسی کاظم (ع) است و روی سنگ قبر نصب شده بر روی بقعه که جدید است، سیده فاطمه دختر امام موسی کاظم (ع) دانسته شده است. اما بر اساس شجره نامه ای که در امام زاده نسب شده و توسط موسسه دائره المعارف بقاع متبرکه محمد مهدی فقیه بحرالعلوم تهیه شده است، سیده فاطمه دختر « ابوجعفر محمد بن حسن » و از نوادگان امام موسی کاظم (ع) می باشد.
یکی از سادات دیگری که مردم اعتقاد دارند در این مکان دفن بوده ولی در حال حاضر مزار وی موجود نیست، « سید ابوالحسن علی بن حسن بن حسین بن حسن افطس » از نوادگان امام زین العابدین (ع) معروف به « شیخ علی » می باشد.

درباره ي بناي مزار
بنای قدیمی امام زاده بر طبق سنگ نوشته موجود در بقعه در سال 1283 هجری قمری در زمان ناصرالدین شاه توسط « مصطفی قلی میرزا » فرزند « امام قلی میرزا عماد الدوله » والی معروف غرب کشور در دوره قاجاریه ساخته شده است. به گفته خادم امام زاده بنای قدیمی به صورت گلی در سه اتاق کوچک ساخته شده بود تا اینکه در سال 1375 بنای جدید بقعه به صورت اسکلت آهن و آجری ساخته شد. برای ورود به ساختمان اصلی امام زاده بعد از ورود از درب اصلی، وارد یک راهرو باریک به ابعاد یک و نیم و ده متر می شویدکه به یک حیات کوچک در مقابل ساختمان امام زاده منتهی می شود. برای بقعه سیده فاطمه گنبد ساخته نشده است. ضریح امام زاده، مشبک، از جنس برنز ساخته شده است و بر روی سکویی به ارتفاع یک متر نصب شده است.
به گفته خادم امام زاده در گذشته در اطراف امام زاده قبرستان سادات منطقه بوده است که به مرور زمان و در اثر تجاوزات و ساخت و سازها در حریم امام زاده این قبرستان نیز از بین رفته است.

جواد فتحاي

بازدید 1487 بار آخرین ویرایش در پنج شنبه, 05 دی 1392 ساعت 09:39