یکشنبه, 26 خرداد 1398

فرم ورود به سايت

سه شنبه, 03 دی 1392 ساعت 14:08

امام زاده حسن

نوشته شده توسط 

موقعيت جغرافيايي

امام زاده حسن یا شاهزاده حسن در روستای « روتوند منصوری » در دهستان « هرسم » از بخش « حمیل » شهرستان اسلام آباد غرب واقع شده است. این امام زاده در فاصله 40 کیلومتری شهر اسلام آباد غرب و 11 کیلومتری بخش حمیل، در مسیر جاده اسلام آباد غرب به اهواز واقع شده است.

نسب شناسي

شخصیت مدفون در این مزار بر اساس ادعای عموم و شجره نامه ای که از جانب آیت لله مرعشی نجفی تأیید شده و در اختیار متولیان امام زاده قرار دارد، « حمزه ابوالقاسم ( حسن ) بن علی بن طعنه بن حمزه بن محمد بن عبدالرحمن شجری » از اعقاب و اولاد امام حسن مجتبی علی (ع) می باشد.

درباره ي بناي مزار

بر اساس مصاحبه ای که با متولی و مسئولین مزار انجام شده و همچنین اعتقاد عموم اهالی منطقه، برای اولین بار در سال 1213 هجری قمری شخصی به نام حاج محمد سلیم بیگ که از روسای ایل منصوری بود، اقدام به ساخت بنای اولیه امام زاده کرد. بنا بر شنیده ها قبل از ساخت بنای اولیه، در محل بقعه فقط یک درخت بوده که با نشانی هایی که در خواب به حاج محمد سلیم داده شده، قبر امام زاده در کنار این درخت کشف شده است.
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شخصی به نام « موحدی قمی » که دادستان شهرستان اسلام آباد غرب بود ساختمان جدیدی از آجر و سیمان ساخت تا این که در سال 1386 به همت « حاج اسماعیل جمشیدی احداث ساختمان کنونی بقعه شروع شد و به مرور تزئینات و آینه کاری داخل بنا انجام شد.بنای جدید بقعه بیش از 3500 متر زیربنا دارد که قسمتی از آن به زائر سرای امام زاده اختصاص دارد که در دو طبقه احداث شده که در حال حاضر طبقه پایین آن کامل شده و مورد بهره برداری قرار می گیرد. بقعه به صورت مربع شکل ساخته شده و دو گلدسته کاشی کاری شده در جلو بنا قرار گرفته است. همچنین بقعه دارای گنبدی مدور می باشد که به رنگ آلومنیوم ایزوگام شده است. نمای داخلی بقعه به این صورت است که کف بنا و دیواره های داخلی تا ارتفاع حدود یک و نیم متر سنگ مرمر کارشده و بقیه دیوار به همراه سقف بنا با آینه کاری تزئین شده است. بر روی مرقد ضریحی مشبک به طول 3 و عرض 2 و ارتفاع 5/2 متر از جنس فلز و با آبکاری طلا و نقره نصب شده است. ضریح اولیه امام زاده چوبی بود و ضریح کنونی در سال 1375 بعد از ساخت در اصفهان بر روی بقعه نصب شده است. سند ملکی امام زاده به پلاک 190 روستای روتوند منصوری ثبت شده است.
کتیبه ای سنگی در امام زاده موجود است که تاریخ ساخت بنا و سازنده اولیه بنای امام زاده بر روی آن حک شده است. تاریخ نگارش این کتیبه سال 1213 هجری قمری می باشد.
در دامنه تپه ای که امام زاده بر فراز آن قرار گرفته قبرستان بزرگی قرار دارد که اهالی منطقه هرسم اموات خود را در این قبرستان دفن می کنند.

جواد فتحاي

بازدید 1687 بار آخرین ویرایش در پنج شنبه, 05 دی 1392 ساعت 09:42