یکشنبه, 26 خرداد 1398
یکشنبه, 01 دی 1392 ساعت 14:09

درباره ي كرمانشاه-اسلام آباد غرب

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

استان کرمانشاه

استان کرمانشاه با مساحت ۲۴۶۴۰ کیلومتر مربع، از استان های غربی به شمار می آید که با کشور عراق مرز مشترک دارند. این استان از شمال به استان کردستان، از جنوب به استان لرستان و ایلام، از شرق به استان همدان و از غرب به کشور عراق محدود می شود. بر اساس آخرین تغیرات در ۱۳۸۸ استان کرمانشاه از ، ۱۴ شهرستان، ۲۹ شهر، ۳۰ بخش و ۸۵ دهستان تشکیل شده است. استان کرمانشاه یکی از استانهای کردنشین کشور است. برخی از بزرگترین ایل‌های کرد ایران نظیر ایل کلهر، ایل زنگنه و ایل سنجابی در استان کرمانشاه زندگی می‌کنند. گویش‌های گوناگون زبان کردی نظیر کلهری، جافی، کردی کرمانشاهی، لکی، سورانی، پاوه‌ای، ژاو رودی، لهونی، بالاجوبی، اورامی و گوران از رایج ترین گونه‌های گویشی در استان کرمانشاه هستند. استان کرمانشاه از دیدگاه مذهبی نیز دارای گونه‌گونی بسیار زیادی است. به طور مثال پیروان کیشهای شیعه، سنی، اهل حق و نعمت اللهی در این استان حضور دارند.
در این محدوده جغرافیایی، قومیتی و مذهبی حدود 62 آرامگاه، امام زاده، زیارتگاه و قدمگاه توسط اداره اوقاف و امور خیریه استان شناسایی شده است. که از این تعداد 37 مورد امام زاده، 20 مورد آرامگاه، 3 مورد قدمگاه و 2 مورد زیارتگاه است.
طی سفری که در تاریخ 20 / 6 / 92 لغایت 26 / 2 / 92 به استان کرمانشاه داشتم در فرصت زمانی محدودی که در اختیار بود 5 مورد از امام زاده های واقع در شهرستان اسلام آباد غرب و شهر کرمانشاه مورد بازدید قرار گرفت، اطلاعات میدانی آنها جمع آوری شد و از بنای مزارات و متعلقات آن عکس برداری شد. در ادامه به معرفی امام زاده های بازدید شده اسلام آباد غرب خواهیم پرداخت و موقعیت جغرافیایی، خصوصیات بنا و سابقه تاریخی امام زاده را مورد بررسی مختصر قرار خواهیم داد.

اسلام آباد

شهرستان اسلام آباد غرب با مساحت 2/4 کیلومتر مربع در غرب استان کرمانشاه واقع شده است. این شهر از لحاظ جمعیت و مساحت بزرگترین شهر استان بعد از کرمانشاه است. نام قدیم شهر هارون آباد بود که در سال 1314 به شاه آباد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی به اسلام آباد تغییر یافت.

بازدید 6218335 بار آخرین ویرایش در پنج شنبه, 05 دی 1392 ساعت 09:35

موارد مرتبط