یکشنبه, 26 خرداد 1398

فرم ورود به سايت

یکشنبه, 05 آبان 1392 ساعت 15:08

امامزاده هاشم رشت

نوشته شده توسط 

بقعه امامزاده هاشم واقع در30 کیلومتری جنوب رشت و سر راه رشت به قزوین قرار دارد. در باره سلسله نسب صاحب بقعه چند قول است که در اینجا به ترتیب ذکر می شود:
الف- از نوادگان امام موسی کاظم(ع)است ؛ اما این قول فاقد دلیل بوده و مبنای آن، گفتار عامه مردم است که هر امامزاده ای در کشور ایران را از فرزندان و یا نوادگان امام موسی کاظم(ع) می دانند.
ب- از نسل محمد حنفیه ابن علی ابن ابی طالب(ع) می باشد. این قول که اولین مرتبه به وسیله صاحب کتاب کشکولی«جنگ نامه سید جلال الدین اشرف» گفته شد، امروزه بین مردم محلی استان گیلان مشهور بوده و نویسندگان متاخر هم آن را بدون هر گونه تحقیقی نقل می کنند.
ج- وی سید الامام ابو هاشم الدیلمی التنهجانی زیدی، است که در اوائل قرن پنجم هجری قمری به دست اسماعیلیه الموت کشته شد. در صورتی که تطبیق شخصیت مدفون در بقعه امامزاده هاشم، بر ابوهاشم دیلمی مشکل است. زیرا سید مذکور اگرچه دیلمی بوده و ناحیه فعلی امامزاده هاشم رشت نیز در قدیم از جمله مناطق دیلم شمرده می شد، ولی پسوند تنهجانی دلالت بر آن دارد که وی در تنهجان تنکابن می زیست و بر حسب ظاهر هم باید در همان جا فوت کرده است. البته این احتمال هم داده می شود که مزار روستای ورازگاه سنگر رشت، از آن همین سید تنهجانی باشد.
د- وی ابو هاشم علی حسنی بوده و شجره نامه اش عبارت است از:  ابو هاشم علی بن ابی عبدالله محمد میان کلاه بن علی بن سلیمان بن القاسم الرسی بن ابراهیم طباطبا بن اسماعیل دیباج بن ابراهیم الغمر بن حسن المثنی بن امام حسن المجتبی(ع) .
اگرچه تطبیق ابوهاشم علی حسنی، بر سید ابو هاشم دیلمی تنهجانی بدون مدرک است، ولی تا زمانی که به سند تازه ای دست نیافتیم، می توان این نظر را به طور موقت پذیرفت.
رسول سعیدی زاده

بازدید 381 بار آخرین ویرایش در جمعه, 17 آبان 1392 ساعت 22:54