یکشنبه, 26 خرداد 1398
جمعه, 22 شهریور 1392 ساعت 08:05

بازدید گروهی از بزرگان سادات مشایخی عراق از گروه تراجم و انساب بنیاد پژوهشهای اسلامی

پنجشنبه چهاردهم شهریور ماه 1392 آقایان سید فاروق الوان مشایخی، سید عبوالوهاب سعید مشایخی، سید فاضل رشید مشایخی و سید شاکر عزاوی مشایخی از بغداد عراق از گروه تراجم و انساب بنیاد پژوهشهای اسلامی بازدید کردند.
سادات آل مشایخ هستند که نسب این سادات به زید النار بن موسی الکاظم (علیه السلام) می رسد. شاخه ای از این سادات در ارّجان و منطقه فارس بوده اند که بعدها به عراق مهاجرت کردند. از این سادات، علمایی نیز در فارس و شیراز ساکن بوده اند.این سادات در کشور عراق در استان های موصل و ناصریه و در شهرهای کرکوک، نجف و بغداد پراکنده شده اند.
از سادات مشایخ ، به غیر کشور عراق در کشورهای دیگری همچون عربستان، سودان و مصر نیز وجود دارند که با این سادات متفاوت هستند.شاخه ای در عربستان به محمد بن موسی الکاظم (علیه السلام) و شاخه ای که در عمان است، به ابوبکر می رسد.
یکی از این مهمانان به نام سید عبدالوهاب سعید مشایخی ، کتابی با عنوان تاریخ و نسب الساداة المشایخ،1433ق، تحقیق دانشگاه خرطوم، جمهوری سودان با تدوین سید لؤی بن عدنان بن علوان مشایخی از امارات متحده عربی متحده-دبی، که خود سمت تعقیب سادات مشایخی را دارد، ضمن هدیه و واگذاری کتاب یادشده، برخی دیگر از اسناد ، دو نکته را از مدیرت گروه در خواست نمود:
1- تأیید نسب نامه (که با توجه به اختلافاتی که در نام جدشان بود، و به طور مفصل در مورد آن بحث و گفتگو شد، با نظر استاد جلالی ، در دستور کار قرار گرفت که پس از تحقیق در مورد تأیید یا عدم تأیید تصمیم گیری شود.)
2- تحقیق نسبت به حضور احتمالی سادات مشایخی در ایران که استاد جلالی ، مدیر محترم گروه تراجم و انساب بنیاد پژوهشهای اسلامی، هر دو نکته را در زمان مناسبی متعهد شدند.

 news-10sep2013-3    news-10sep2013-1   news-10sep2013-2
آخرین ویرایش در شنبه, 06 مهر 1392 ساعت 08:28