یکشنبه, 26 خرداد 1398
دوشنبه, 04 شهریور 1392 ساعت 12:27

برگزاری کنگره بین المللی امامزادگان در شهریور ماه

اولین وبزرگترین کنگره ی بین المللی امام زادگان در دهه ی کرامت در دواستان بزرگ اصفهان وتهران باحضوراندیشمندان وفرهیختگان داخلی وخارجی برگزار می شود.
نخستین کنگره بین‌المللی امامزادگان در جهت تبیین جایگاه ایشان در تربیت دینی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی افراد جامعه، با حضور اندیشمندان خارجی و با همکاری مجمع تقریب مذاهب اسلامی، مجمع اهل بیت‌(ع)، وزارت امور خارجه، جامعه‌المصطفی و همچنین مراکز علمی و حوزوی خارج از کشور نیمه دوم شهریورماه در تهران و اصفهان برگزار می‌شود.
امامزادگان در هدایت فکری، فرهنگی، معرفتی و معنوی مردم و ترویج فرهنگ غنی اسلامی و تشیع در جامعه ما نقش مهم و حساسی داشته‌اند. وجود امامزادگان واجب‌التعظیم در کشور از هدایا و عنایات الهی است. امروز ما سر سفره خاندان پیامبر (ص) هستیم و تدین خود را مدیون آن بزرگواران هستیم. در دنیای پر از ظلمت تنها راه و وسیله نجات‌بخش بشریت تمسک به قرآن و اهل بیت(ع) است و امامزادگان به عنوان واسطه فیض الهی برای رسیدن به معرفت اهل بیت‌(ع) و جایگاه آنان هستند. امروز اشتیاق مردم مسلمان و حتی غیرمسلمان به معارف عصمت و طهارت را در سراسر دنیا شاهدیم به طوری که قرآن به عنوان پرفروش‌ترین کتاب در جهان حرف اول را می‌زند و مردم تشنه این معارف هستند، البته دشمنان و برخی از فرقه‌های انحرافی جسارت و اهانت به آستان مقدس امامزادگان و اصحاب پیامبر و اهل بیت‌(ع) را دنبال می‌کنند. این اقدام آنان به خاطر ترس از بیداری اسلامی و گرایش مردم به سمت اسلام و مکتب ناب اسلامی است. دشمنان به این نتیجه رسیدند تنها مکان‌هایی که مردم با تمسک به آنها روحیه بیداری و جهادی پیدا می‌کنند، همین اماکن مقدسه به عنوان قطب‌های فرهنگی و ترویج فرهنگ قرآن و عترت است لذا آنها را نشانه گرفته‌اند.
کنگره بین المللی امامزادگان و بقاع متبرکه ۲۰ و ۲۱ شهریورماه در تهران و اصفهان برگزار می شود که در حاشیه برپایی این کنگره از پرتال جامع امامزادگان در بقاع متبرکه نیز رونمایی می شود که در این پرتال مشخصات مکانی و شخصیتی و شجره نامه کلیه امامزادگان کشور بارگذاری شده است.
رونمایی از کتاب «کرامات امامزادگان» چاپ آلبوم تصاویر و کتاب ویژه مقالات کنگره نیز همراه با پیام مراجع اعظام تقلید این کنگره و اعطای نشان به خادمین افتخاری امامزادگان از جمله برنامه هایی بود که حجت الاسلام شرفخانی از آنها نام برد.
وی با اشاره به محورهای فراخوان مقالات این کنگره، گفت: نقش سیاسی امامزادگان و قیام‌های آنان در ایران و جهان اسلام، بررسی نقش اجتماعی امامزادگان در وحدت اسلامی، توسعه امنیت ملی، بیداری اسلامی، گسترش شهرنشینی، نقش فرهنگی امامزادگان و تاثیر آنان در گسترش اسلام و تشیع، گسترش فرهنگ زیارت و نقش آن در مهندسی فرهنگی و توسعه مراکز دینی و علمی، ترویج فرهنگ شهادت در طریق عبودیت، فلسفه زیارت و نقد و بررسی دیدگا‌ه‌های مخالفین و همچنین نقش امامزادگان در توسعه هنر اسلامی از جمله محورهای مقالات این کنگره است.
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه خاطرنشان کرد: ‌علاقه‌مندان می‌توانند تا 15 مرداد آثار و مقالات خود را به دبیرخانه این کنگره از طریق سایت سازمان اوقاف و معاونت فرهنگی این سازمان ارسال کنند.
تلاش می‌کنیم با برگزاری این کنگره و با استفاده از نظرات اندیشمندان خارجی تعداد امامزادگانی که در خارج از کشور حضور دارند را احصاء کنیم و با همکاری مجمع تقریب مذاهب اسلامی، مجمع اهل بیت (ع)،‌ وزارت امور خارجه، جامعةالمصطفی و همچنین مراکز علمی و حوزوی خارج از کشور پذیرای مقالات اندیشمندان خارجی باشیم.
خبرگزاری ها، منابع خبری واطلاع رسانی مکتوب وتصویری، روزنامه ها وسایت هایی از قبیل: ایسنا – شبستان - روزنامه جوان – سمینارایران- واحدمرکزی خبر- تبیان- راسخون و غیره این نکات رادر 28 خردادماه جاری که در نشست خبری، از سوی حجت‌الاسلام والمسلمین احمد شرفخانی، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه بیان و زمینه ساز برگزاری اولین کنگره بین‌المللی امامزادگان در روزهای ۲۰ و ۲۱ شهریور ماه سال جاری، همزمان با دهه کرامت و سالروز تکریم امامزادگان شد را به صورت گسترده وویژه مخابره و اطلاع رسانی کردند.
شایان ذکر است اولین کنگره بین المللی امامزادگان درتاریخ 20 و21 شهریورماه جاری در دواستان بزرگ ایران درسطح داخلی وخارجی برگزارمی شود لذا علاقه مندان و دانشمندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت این کنگره به نشانی www.c-imamzadegan.ir مراجعه کرده و چکیده مقالات خود راتا 30 تیرماه جاری ومتن کامل مقالات خودراتا 15 مرداد ماه جاری ارسال کنند.

منبع خبر: وب سايت دبیرخانه اجرایی کنگره بین المللی امامزادگان