یکشنبه, 26 خرداد 1398

فرم ورود به سايت

شنبه, 07 ارديبهشت 1392 ساعت 11:59

آیت الله سید جواد فقیه سبزوارى (ره)

نوشته شده توسط 

       آیت الله سید جواد فقیه سبزواری فرزند آیت الله میرزا حسین فقیه سبزواری(1309-1386ه.ق) و نوه آیت الله میرزا موسی حسینی(1265-1337ه.ق)، در هفتم ربیع الاول 1349 ه.ق/ 1309ه.ش در شهر مشهد به دنیا آمد. مقدمات حوزوی را در مدرسه محمدیه سعادت فرا گرفت. ادبیات عرب را نزد ادیب نیشابوری و شرح لمعه را نزد آیات میرزا احمد مدرس یزدی و رسائل و مکاسب و کفایه را نزد شیخ هاشم قزوینی و فلسفه را نزد شیخ محمد رضا کلباسی از اساتید بلند پایه حوزه علمیه مشهد مقدس آموخت. او خارج فقه و اصول را نزد پدرش به پایان رساند و توانست از پدر خود و سایر مراجع اجازه اجتهاد بگیرد.

      آیت الله سید جواد فقیه سبزواری در حوزه علمیه مشهد، دوره سطح و خارج فقه و اصول را تدریس می کرد و در این راه طلاب زیادی را تربیت نمود. پشتکار وی در تدریس بین طلاب ضرب المثل بود. او مدت ها در مسجد حاج حکیم واقع در خیابان طبرسی امام جماعت بود و هر روز جمع زیادی از بازاریان و طلاب در جماعت شرکت می کردند.

       وی انسان نکته سنجی بود و مسائل درسی را با شیرینی خاص برای شاگردان بیان می کرد. اهتمام فراوانی در رفع نیازهای طلاب و سادات و فقراء داشت. منزلش به روی عموم مردم و به ویژه طلاب علوم دینی باز بود. مورد مشورت بسیاری از بزرگان بود، ولی در مسائل سیاسی دخالت نمی کرد. سید میرزا جواد آقا سرانجام پس از عمری تلاش و فعالیت در راه ترویج اسلام و تربیت طلاب روز سه شنبه اول آذر 1384 ه.ش به دیار باقی شتافت. پیکر پاکش روز بعد، از مسجد حاج حکیم تا حرم مطهر امام رضا(ع) به صورت با شکوهی تشییع و در صحن آزادى حرم مطهر امام رضا(ع) دفن گردید. وی مجموعه کتاب های نفیس خود را وقف کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی نمود.

       اما متأسفانه با این همه زحمــاتی که وی براى حوزه علمـیه کشید و شاگـردان فراوانـى که تحویـل حوزه و جامـعه داده بود، بدون هیچ گونه گـرامیداشت و یادبـودى براى ایشان، بى تفاوت از کـنار این همه زحمات گذشته و قـدر این مرد فاضل و عالم متدین و فاضل مجتـهد را ندانسته و با رحـلت این عالم عامـل و فاضل کـامل گلستان فضائل خـراب و دیـار علم و کـمال کمیاب شد. این چـنین گل خوش بو و این گـونه بلبل خوش خو از گلستان جهان گذشت و دیار فضـل و کمال خـراب تر گردیـد و عن قریب است گـلى از گلستان دیده نشود و آواز بلـبلى در آن به گوش نرسـد. خـداوند ایشان و پدر بزرگـوارشان را با اجـداد طاهرینش محـشور گرداند.

 

بازدید 841 بار آخرین ویرایش در سه شنبه, 21 خرداد 1392 ساعت 20:21