جمعه, 30 فروردين 1398
یکشنبه, 01 دی 1392 ساعت 14:08

زیارتگاه بورسوار

نوشته شده توسط 

موقعيت جغرافيايي

زیارتگاه بورسوار در روستای « برف آباد » در دهستان حومه جنوبی از بخش مرکزی شهرستان اسلام آباد غرب قرار دارد. این روستا در فاصله 2 کیلومتری شهر اسلام آباد غرب و در حاشیه کمربندی اسلام آباد به کرمانشاه واقع شده و دارای 304 خانوار و حدود 1350 نفر جمعیت است.

اعتقاد اهالی
بورسوار به معنای سواری است که بر اسب زرد یا قهوه ای نشسته است. اعتقاد اهالی منطقه بر این است که یکی از ائمّه یا امام زادگان که سوار بر اسب قهوه ای بوده است در این مکان دیده شده است. با وجود نامشخص بودن شخصیت و هویت این سوار، این زیارتگاه مورد احترام فراوان اهالی منطقه است و افراد زیادی از سراسر شهرستان برای زیارت به این مکان می آیند. زیارتگاه در حاشیه روستای برف آباد و در دامنه کوه های مشرف به روستا قرار گرفته است.

 بناي مزار

در گذشته بنای زیارتگاه اتاقک کوچکی از سنگ و گل بود ولی امروزه بنای زیارتگاه یک اتاق کوچک ساده به مساحت حدود 15 متر است که از آجر و سیمان ساخته شده و سقف آن با چوب پوشیده شده است. دیواره های خارجی بنا سیمان کاری و دیواره های داخلی و ایوان ورودی بنا گچکاری شده و به رنگ سبز رنگ آمیزی شده است.
این زیارتگاه فاقد قبر است ولی ضریحی از جنس فلز به عرض یک و طول یک و نیم و ارتفاع یک متر در مرکز بنا نصب شده است. همچنین زیارتگاه فاقد صندوق برای کمک های زوار بوده و هیچ گونه امکانات بهداشتی و رفاهی برای زوار زیارتگاه وجود ندارد. قبرستان روستای برف آباد در مجاورت این زیارتگاه واقع شده است و مسیر منتهی به زیارتگاه خاکی است.
زیارتگاه دیگری به همین نام در فاصله 12 کیلومتری شهرستان گیلان غرب وجود دارد که مورد احترام و زیات اهالی منطقه است.

جواد فتحايي

بازدید 5115 بار آخرین ویرایش در پنج شنبه, 05 دی 1392 ساعت 09:53