۳۹۵ مرکز مشاوره در کشور به خانواده دانش‌آموزان خدمات می‌دهند| مجله خبریبهزاد دهنوی چهارشنبه در آیین افتتاحیه اولین مرکز جامع مشاوره تخصصی و آموزش خانواده انجمن اولیا و مربیان آموزش و پرورش فارس در شیراز اظهار کرد:آموزش به خانواده ها برای ارتقا سطح آگاهی اولیا و مربیان، مشاوره خانواده، ازدواج، تحصیلی و حقوقی از جمله مواردی است که در این مراکز به آن پرداخته می شود.

رییس اداره مشاوره خانواده دفتر انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: در حال حاضر یکهزار و ۲۰۰ مشاور در سطح کشور مشغول خدمات رسانی به اولیا  دانش آموزان هستند.

دهنوی اضافه کرد: در مراکز استانهای سراسر کشور نیز تاکنون ۱۲  مرکز تحت عنوان مراکز جامع مشاوره و آموزش های تخصصی خانواده ایجاد شده است که فارس نیز از امروز از  این مرکز بهره مند  شد.
وی گفت: در این مراکز باید تمامی خدماتی که در رابطه با آموزش و خانواده است به نحو مطلوب و شایسته ارایه گردد.

رییس اداره مشاوره دفتر انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش افزود: هزینه مشاوره در این مراکز بسیار پایین است و تقریبا این هزینه یک سوم هزینه و تعرفه دیگر مراکز مشاوره است و درصورت نیاز به خانواده های خاص خدمات رایگان ارایه می شود.

دهنوی بیان کرد: افتتاح و توسعه این مراکز با درخواست ادارات آموزش و پرورش ایجاد می شود و در صورت داشتن امکانات و ابزارهای لازم و استاندارد مجوز احداث این مراکز به ادارات آموزش و پرورش  داده خواهد شد.

وی یادآور شد: کسانی می توانند در این مراکز فعالیت کنند که در یکی از گرایش های رشته های روانشناسی و مشاوره دارای مدرک تحصیلی فوق لیسانس و پروانه فعالیت از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور باشد.

دهنوی عنوان کرد: مراکز جامع راهنمایی و مشاوره استانها بر این مراکز نظارت خواهند داشت که بحث کمی و کیفی خدمات را زیر نظر قرار خواهند داد

اولین مرکز جامع مشاوره تخصصی و آموزش خانواده انجمن اولیا و مربیان آموزش و پرورش فارس در شیراز افتتاح شد

مدیرکل آموزش و پرورش فارس نیز در این مراسم اظهار کرد:: این مرکز به عنوان دوازدهمین مرکز جامع مشاوره تخصصی و آموزش خانواده در کشور و اولین مرکز در فارس کار خود را آغاز خواهد کرد و در حوزه آموزش و توانمندسازی مشاوره های دیگر مراکز و ارایه آموزش های تخصصی به آنان فعالیت می‌کند.

فرهاد اسماعیلی ادامه داد: پیگیری و حل بحث اختلافات خانوادگی، تربیت فرزندان، مسایل روحی و روانی دانش آموزان، نزاع بین خانواده ها و دانش آموزان از جمله مواردی است که در این مرکز خدمات رسانی خواهد شد.

اسماعیلی گفت: هزینه مشاوره در این مراکز بسیار پایین است و موارد خاص را نیز به صورت رایگان خدمات رسانی خواهد کرد.

رییس اداره انجمن اولیا و مربیان آموزش و پرورش فارس نیز گفت: سعی خواهیم کرد پوشش علمی خوبی را از طریق این مرکز برای سراسر استان داشته باشیم و با تولید محتواهای کاربردی و ارزشمند مراکز انجمن ها و مشاوره ها را تقویت کنیم.

 سهیلا صبوری گفت: این مرکز فرصت خوبی را برای مراجعه کنندگانی فراهم می کند که دیگر مراکز قادر به حل مساله و پاسخگویی به آنان نبوده اند.
رییس اداره آموزش و پرورش ناحیه ۲ شیراز نیز گفت: با برخورد به مشکلات مختلف و  خاص خانوادگی در  مدارس تصمیم به راه اندازی و افتتاح چنین مرکزی گرفتیم.

 بهروز پرنیان افزود: امیدواریم با توسعه و تقویت چنین مراکزی بتوانیم بخشی از مشکلات خانوادگی دانش آموزان را حل و فصل کنیم.

نماینده مجلس: سفرهای استانی دولت تداوم یابد| مجله خبریجعفر قادری چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به حضور معاونان رئیس‌جمهوری و وزیران در سفرهای استانی و بازدید آنها از شهرستان‌های مختلف به نمایندگی از رئیس‌جمهوری افزود: اینکه دولتمردان به شهرستان‌ها سفر می‌کنند، سبب می‌شود آنها از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات مناطق مختلف قرار گیرند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در عین حال با اشاره به مسائل و مشکلات فراروی دولت در زمینه تامین اعتبار مورد نیاز بودجه جاری و عمرانی گفت:  اینکه انتظار داشته باشیم در سفرهای استانی مبالغ کلانی به استان‌ها تزریق شود انتظار درستی نیست و به خاطر کسری بودجه 350 تا 400 هزار میلیارد تومانی، دولت در این مقطع امکان افزایش اعتبارات استانی را ندارد.
قادری گفت:  با توجه به این مساله، باید مراقبت شود که در سفرهای استانی، سطح انتظارات و توقعات بالا نرود و همگان با توجه به وضعیت اعتبارات کشور، از مصوبات سفر استانی دولت انتظار داشته باشند.
وی، سفرهای استانی دولت را فرصت مناسبی برای استان‌ها برای اخذ مجوزهای مورد نیاز برای شتاب بخشی به توسعه و گره‌گشایی از موانع فرارو توصیف کرد.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت:‌ بهره‌مندی مناسب از این سفرها، مستلزم فراهم شدن مقدمات این سفرها است و از آنجا که این سفرها همزمان یا در آستانه تغییرات مدیریتی دولت سیزدهم در استان‌ها صورت می‌گیرد، این موضوع سبب می‌شود که تیم جدید مسلط به همه ابعاد استان نباشد و برنامه‌ریزی قوی برای بهره‌گیری مناسب از حضور دولتمردان صورت نگیرد.
قادری گفت: با توجه به شناخت نمایندگان مجلس شورای اسلامی از ظرفیت‌ها و موانع توسعه استان، اگر از ظرفیت نمایندگان مردم استان استفاده شود تغییر و تحولات مدیریتی بر خروجی و مصوبات سفر استانی دولت تاثیر سوئی نخواهد داشت و سبب میشود انتظارات و توقعات درباره مصوبات سفر  به نحو بهتری محقق شود.  
عضو مجمع نمایندگان استان فارس با اشاره به پیگیری‌های نمایندگان مردم این استان در مجلس شورای اسلامی قبل و حین سفر استانی دولت برای گره‌گشایی از مسائل فارس گفت:‌ برخی از مصوبات سفر و اقداماتی که درباره آنها به جمع بندی رسیدند، نتیجه تعامل و پیگیری نمایندگان مجلس با وزیران بود.
وی ادامه داد: این تلاش‌ها و تعامل‌ها سبب شد که بزرگراه شیراز – عسلویه، تکمیل قطعات باقیمانده آزادراه شیراز – اصفهان، تکمیل کمربندی شمال شرق شیراز، خط ریلی شیراز – بوشهر، احداث بیمارستان جایگزین نمازی و ساخت بیمارستان در منطقه میانرود شیراز در فهرست مصوبات نهایی سفر دولت به استان فارس درج شود.
قادری اظهار داشت: انتظار بود که در سفر استانی دولت، تامین مالی طرح‌های انتقال نفت خام به پالایشگاه‌های استان، خط اتیلن مرکز، خط پروپیلن عسلویه- مرودشت،  پتروشیمی‌های ممسنی و کازرون تعیین تکلیف و بهره‌گیری از ظرفیت‌های الکترونیک استان مورد توجه قرار گیرد که امید است در ادامه فعالیت دولت سیزدهم، گام‌های لازم در این زمینه برداشته شود.

گشایش نمایشگاه خوشنویسی «غبار تا کتیبه» در شاهرود| مجله خبریشاهرود – ایرنا – نمایشگاه خوشنویسی «غبار تا کتیبه» مروری بر آثار حبیب الله برازجان که شامل ۳۶ اثر برگرفته از الهی نامه خواجه عبدالله انصاری و ۴۵ اثر در قالب غبار، کتابت، قطعه نویسی، سیاه مشق، کتیبه و نقاشی خط در گالری سیب اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شاهرود افتتاح شد.(عکس: ابوالقاسم تیموری)

مرغ‌های گوشتی قاچاق در نقده کشف شد| مجله خبریسرهنگ ایرج حسن خانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ماموران پلیس امنیت اقتصادی با انجام اقدامات اطلاعاتی، پرونده ای در خصوص عرضه خارج از شبکه مرغ‌های گوشتی در یکی از مرغداری‌های نقده تشکیل داده و موضوع را به سرعت مورد پیگیری قرار داد.

وی اضافه کرد: در بازرسی ماموران پلیس امنیت اقتصادی با هماهنگی مراجع قضایی، ۱۵ هزار و ۸۶۳ قطعه مرغ گوشتی در حال عرضه خارج از شبکه توزیع، کشف و ضبط شد.

جانشین فرمانده انتظامی آذربایجان‌غربی ادامه داد: کارشناسان ارزش ریالی محموله مرغ های گوشتی، هشت میلیارد و ۵۶۰ میلیون ریال برآورد کردند.

حسن خانی بیان کرد: در این رابطه یک نفر متهم نیز دستگیر شد.

به گزارش ایرنا، معضل مرغ یکی از مشکلات مردم استان است و روز به روز معضلات زیادی در این خصوص ایجاد می شود.

مسمومیت، دومین عامل مرگ قبل از چهار سالگی است| مجله خبری


به گزارش ایرنا از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی دزفول، محمد سعید روز دوشنبه افزود: والدین برای جلوگیری از مسمومیت کودکان خود باید ابزارهایی مانند ساعت، دستگاه فشارخون، کنترل تلویزیون و حتی اسباب بازی‌های باتری‌دار را دور از دسترس آنها قرار دهند. 

وی ادامه داد: کیف دستی، ساک خرید و کیسه‌های نایلونی باید دور از دسترس کودک قرار داده شوند چراکه کودک ممکن است با مصرف محتویات آنها جان کودک با کشیدن کیسه روی سر به خطر بیفتد.

مدیر دارویی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی دزفول با تاکید بر لزوم در دسترس نبودن سطل زباله برای کودکان بیان کرد: کودکان ممکن است در سطل را باز کنند و مواد دور ریخته شده را ببلعند.

وی افزود: کودکان به دلیل بازیگوشی بیشتر در معرض خطر گزیدگی مار، زنبور و … قرار دارند از این رو اگر هنگام تفریح در مناطق غیرمسکونی و طبیعت بدن کودک حتما با لباس آستین بلند و شلوار پوشانده شود.

سعید بیان کرد: گلها و گیاهان آپارتمانی در فضایی دور از دسترس کودکان نگهداری شوند چراکه بعضی از این گیاهان مثل خرزهره، دیفن باخیا، آزالپا، ادریس، کالادیوم، گل انگشتانه، شوکران و کرچک سمی و خطرناک هستند.

وی افزود: نام گیاهان موجود در محیط کار و زندگی باید مشخص و در موارد بروز مسمومیت به کادر پزشکی اطلاع داده شود؛ شیره سمی بعضی از این گیاهان می‌تواند باعث تورم، خارش و سوزش مخاط دهان، خفگی یا آسیب گوارشی شود.
مدیر دارویی دانشگاه علوم پزشکی دزفول در پایان توصیه کرد: درصورت بروز علائم مسمومیت در کودکان بلافاصله با مرکز اورژانس ۱۱۵ یا مرکز کنترل مسمومیت‌ها با شماره تلفن ۱۹۰ تماس گرفته شود.
برای چندمین سال متوالی هفته اول آبان توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هفته پیشگیری از بروز مسمومیت‌ها نامگذاری شده و دوم آبان روز پیشگیری از بروز مسمومیت در کودکان است.

واکنش اعتراضی در عراق علیه بیانیه شورای امنیت سازما ن ملل بالا گرفت| مجله خبریبه گزارش ایرنا، ائتلاف «الفتح» (هادی العامری) طرفدار الحشد الشعبی و گروه های مقاومت در عراق و شیخ «قیس الخزعلی» دبیرکل گروه سیاسی – جهادی «عصائب اهل الحق» به علاوه گروه مقاومت کتائب حزب الله عراق در بیانیه هایی جداگانه از موضع شتابزده شورای امنیت سازمان ملل در قبال انتخابات عراق به شدت انتقاد کردند.

بیانیه شتابزده شورای امنیت

ائتلاف الفتح در بیانیه ای با ابراز تعجب از بیانیه شتابزده شورای امنیت سازمان ملل گفته است: «شورای امنیت درحالی این بیانیه تعجب برانگیز را صادر کرده و انتخابات را موفقیت آمیز خوانده که هنوز  نتیجه شکایت های قانونی به نتایج انتخابات مشخص نشده و اکثر جریان های سیاسی و نامزدها در عراق اعتراضات زیادی به نتایج انتخابات دارند.»

این ائتلاف سیاسی – پارلمانی عراق تاکید کرده است که این بیانیه، بی طرفی سازمان ملل و نمایندگی سازمان ملل در عراق و نقشی را که در اتفاقات جاری در کشور بازمی کنند، زیر سوال برده است.

ائتلاف الفتح، بیانیه شورای امنیت را در قبال انتخابات اخیر عراق در تعارض با گزارش های ناظران بین المللی و بومی و اتحادیه اروپا دانسته و خاطر نشان ساخته است که ناظران بین المللی و بومی عراق از جمله اتحادیه اروپا، موارد متعددی از تخلفات را در روز انتخابات و اعلام نتایج ثبت کرده اند.    

الفتح با تاکید بر ضرورت بازشماری آراء به صورت دستی گفته است که از خواست مردم و گروه های سیاسی عراق مبنی بر بازشماری دستی آراء – حسب قانون- برای همه حوزه های انتخابیه، هرگز کوتاه نمی آید.

این ائتلاف سیاسی – پارلمانی تلویحا بیانیه شورای امنیت را مصادق دخالت در روند انتخابات عراق دانسته و گفته است که با هرگونه دخالت خارجی در خصوص انتخابات عراق مخالف است.

قیس الخزعلی؛ انتخابات ناموفق 

دبیر کل عصائب اهل الحق نیز در توئیتی گفته است: از بیانیه شتابزده شورای امنیت در تبریک و تهنیت به مناسبت نتایج انتخابات اخیر که در عراق برگزار شد، با وجود اینکه هنوز مشروعیت نتایج تایید نهایی نشده، تعجب می کند.

  «شیخ قیس الخزعلی» افزوده است که مرجع تایید نتایج انتخابات، دادگاه قانون اساسی است.

به گفته وی، انتخابات اخیر عراق به دلیل وجود اعتراضات و مدارک مستند، ناموفق بوده و نتایج آن را اغلب بافت های جمعیتی عراق، اکثر جریان های سیاسی  و قاطبه جمعیت آماری عراق رد کرده و همین امر سبب شکل گیری اعتترضات و تظاهرات مردمی در اغلب شهرهای عراق شده است.

وی افزوده است که از همه نهادهای بین المللی می خواهد که بی طرفی و حرفه ای بودن خود را در تعامل با پرونده عراق حفظ کرده و حاکمیت و قوانین عراق را محترم بشمارند.

بیانیه بدنام  
سخنگوی گروه مقاومت «کتائب حزب الله عراق» نیز در توئیتی نیز تاکید کرده است که بیانیه بدنام اخیر شورای امنیت در قبال انتخابات عراق نشان داد که انتخابات اخیر یک توطئه بین المللی بوده که برخی از طرف های داخلی در عراق با آن همکاری کرده اند.

«ابوعلی العسکری» گفته است که ملت عراق با همه طیف های و اکثریت آشکار آن در برابر این جنایت تاریخی و هزینه های آن هرچه باشد، هرگز سکوت نمی کنند.

العسکری از این رو خواهان گسترش میدان اعتراضات در سراسر عراق شده است.

وی با اشاره به ایستادن گروه مقاومت کتائب حزب الله در کنار خواسته عموم مردم عراق گفته است که هر دستی بخواهد امنیت و سلامت کشور را به مخاطره بیندازد، آن دست را قطع خواهد کرد.

مداخله سازمان ملل در امور داخلی 
از طرفی «عزت الشابندر» شخصیت سیاسی که نام او در دوره قبل به عنوان یکی از نامزدهای نخست وزیری نیز مطرح شد در توئیتی از این بیانیه شتابزده شورای امنیت سازمان ملل در تایید نتایج انتخابات عراق تعجب کرده است.

وی گفته است: «شورای امنیت سازمان ملل که حتی یک بار هم در قبال کشتارهای رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین موضع محکومیت نگرفته، با خرسندی تمام نتایج انتخابات عراق را حتی قبل ازاینکه کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق به شکایت های قانونی رسیدگی کند، تایید کرده است، چرا؟»

برخی از صاحب نظران عراق نیز کل تلاش بین المللی برای تایید هرچه سریعتر نتایج انتخابات را با هدف تکلیف مجدد «مصطفی الکاظمی» به پست نخست وزیری دانسته اند.

«هیثم الخزعلی» کارشناس سیاسی عراقی در این خصوص گفته است: دستکاری نتایج و همه نقض هایی که در جریان انتخابات اتفاق افتاده و حضور گسترده ناظران بین المللی و بیانیه اخیر شورای امنیت با هدف بازگرداندن الکاظمی به قدرت است.

وی با استناد به یک ضرب المثل مشهور عربی ادامه داده است: «شتر آنها را سر ببرید تا مانع بازگشت الکاظمی شوید.»

تحصن ها پشت دیوارهای منطقه امنیتی سبز

بیانیه شورای امنیت که به گفته ناظران بسیار شتابزده صادر شده و پیش از اینکه دستگاه های ذیربط در عراق، نتایج نهایی را تایید کنند، پیشدستی کرده و آن را تایید کرد، جامعه ملتهب پساانتخابات این کشور را بیش از پیش دچار شکاف سیاسی کرده است.

تحصن های اعتراضی که در طول پنج روز گذشته در ضلع جنوبی منطقه امنیتی سبز در مرکز بغداد در برابر هیات دولت و سفارتخانه های آمریکا و انگلیس برپا شده، شب گذشته تا پشت درهای این منطقه امنیتی، پیشروی کرده است.

معترضین به نتایج انتخابات خواهان استقلال کمیسیون عالی مستقل انتخابات در اعلام نتایج به دور از تاثیرات داخلی و خارجی شده اند و بر ضرورت بازشماری دستی به جای الکترونیکی تاکید دارند.  

معترضین معتقدند که نتایج الکترونیکی انتخابات دهم اکتبر گذشته (۱۸ مهرماه ۱۴۰۰) در معرض دستکاری اینترنتی قرار گرفته و کشورهای امارات، آمریکا، رژیم صهیونیستی به علاوه «جنین پلاسخارت» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق متهم به دست داشتن در این دستکاری شده اند.

تاکید وزیر کشور به استانداران؛توجه به توسعه اقتصادی و رفاه اجتماعی| مجله خبری


به گزارش ایرنا، احمد وحیدی وزیر کشور دیروز شنبه در سفر به استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و همدان و معرفی استانداران جدید این سه استان با اشاره به بکارگیری نیروهای جوان و انقلابی در مدیریت ها با نگاه و رویکرد تحول گرایی، تصریح کرد که  استانداران دارای شاخصه هایی همچون نگاه توسعه ای به استان، سازگاری با مردم، کارآمدی و کاربلدی هستند .

هیات دولت به ریاست آیت الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه هیات دولت به استانداران منتخب استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و همدان رای اعتماد داد.

در این راستا هیات دولت پس از بررسی سوابق و برنامه های زین العابدین رضوی خرم، محمد صادق معتمدیان و علیرضا قاسمی فرزاد را به ترتیب به عنوان استانداران اذربایجان شرقی ،آذربایجان غربی و همدان رای اعتماد دادند.

رضوی خرم استاندار اذربایجان شرقی دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت و کارشناسی مدیریت برنامه ریزی است.

وی پیش از این به عنوان فرمانده در یگان های مختلف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دوران دفاع مقدس فعالیت داشته است.

محمدصادق معتمدیان استاندار آذربایجان غربی نیز دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته مدیریت و کارشناسی اقتصاد است.

از جمله سوابق مدیریتی و اجرایی معتمدیان می توان به استاندار خراسان جنوبی (از آذرماه ۱۳۹۷ لغایت مهر ماه ۱۳۹۹) و استاندار خراسان رضوی (از مهرماه ۱۳۹۹ تاکنون) اشاره کرد.

آقای علیرضا قاسمی فرزاد استاندار جدید همدان نیز متولد ۱۳۴۵ در شهر همدان و دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته مطالعات منطقه‌ای است.

وی سوابق اجرایی متعدد از جمله فرمانداری شهرستان دماوند، مشاور رئیس سازمان و مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری همدان، فرماندار شهرستان پاکدشت و مدیرکل امور توسعه‌ منطقه‌ای استانداری تهران را در کارنامه کاری دارد.

تاکید وزیر کشور به استانداران؛توجه به توسعه اقتصادی و رفاه اجتماعی

وزیر کشور در مراسم معارفه استاندار اذربایجان شرقی با اشاره به ایستادگی و تسلیم‌ناپذیری مردم کشورمان گفت: با لطف خدا در این شرایط پیچیده، سخت و توطئه‌آمیز دشمن، با اقتدار از همه پیچ‌ها عبور می‌کنیم.

 احمد وحیدی روز شنبه خطاب به دشمنان کشورمان و نظام افزود: به کوری چشم دشمنان خواهند دید که از پیچ آخر هم با سربلندی عبور خواهد کرد و به قدرتی تبدیل خواهیم شد که احدی به خود اجازه نخواهد داد جمهوری اسلامی را حتی تهدید کند چه برسد به اینکه اقدام سوئی بتواند بکند و این دور نیست.

وی بیان کرد: ملت ایران با وجود تمام سختی ها، کاستی ها و کمبود ها، تسلیم ناپذیر ایستادگی کرد و در میدان بودن مردم از نشانه های پیروزی است.

وی اضافه کرد: ملت ما دوران سختی را با خوبی استقامت کرد و ایستاد و  ان شاءالله دوران پیروزی نزدیک است؛ باید همچنان با اقتدار در میدان باشیم و خسته نشویم؛ ملت ما هرگز خسته نمی شود و خستگی را خسته کرده است.

وحیدی تاکید کرد: استاندار به منزله رئیس جمهوری استان است، همه مدیران کل باید با استاندار هماهنگ  باشند و رئیس جمهور هم در جلسه هیات دولت تاکید فرمودند که انتصاب همه مدیران باید هماهنگ با استانداران باشد.

وی ادامه داد: استاندار نماینده عالی حکومت است و باید در هماهنگی با نماینده ولی فقیه در استان باید کارها را جلو ببرد و باید در این راه همه کمک کنیم تا آذربایجان شرقی به جایگاه اصلی و حقیقی خود برسد.

وی با اشاره به اینکه آذربایجان نقطه اتکایی برای کشور بوده و همواره نقش خود را به خوبی ایفا کرده است، تشریح کرد: تبریز نقطه ثقل و اتکا فرهنگی برای همه کشورهای منطقه است و باید همه را تغذیه کند.

تاکید بر توسعه دیپلماسی اقتصادی با ترکیه و جمهوری آذربایجان 

وزیر کشور گفت: ملت عزیز ترکیه و جمهوری آذربایجان هم کیشان و هم مذهبان ما هستند و باید از همجواری با این استان حداکثر استفاده را  از لحاظ معنوی و اقتصادی داشته باشند. 

وی افزود: باید همکاری های مشترک با جمهوری آذربایجان و ترکیه در این استان تعریف شود، زیرا زمینه های همکاری بسیار خوبی با این کشور ها داریم که باید برنامه ریزی جدی شود تا اقتصاد مکمل با همکاری و هماهنگی با ظرفیت های بزرگی که در استان است، شکل گیرد.

وی اضافه کرد: آذربایجان شرقی ظرفیت صنعتی بسیار قوی دارد و صنعتگران ماهر و توانمند و نخبه در این استان حضور دارند که باید توسعه صنعتی در این استان هرچه بیشتر اتفاق بیفتد و باید به کشاورزی هم توجه کرد. 

وحیدی تاکید کرد: آذربایجان شرقی منطقه ترانزیتی مهم و نقطه وصل کشور به کشورهای شمالی است و این حوزه بسیار اهمیت دارد؛ توسعه دیپلماسی اقتصادی با کشورهای همجوار ترکیه و جمهوری آذربایجان باید بیش از پیش توسعه پیدا کند.

وی بیان کرد: با توجه به ظرفیت و توانایی آذربایجان شرقی در حوزه صنعت بایستی بسیاری از محصولات صنعتی با تکنولوزی برتر در این استان تولید شود.

وی با بیان اینکه موتور خودرو در این استان تولید می شود که جزو پیچیده ترین محصولات صنعتی است که باید ادامه پیدا کند، گفت: همچنین باید پارک های گسترده فناوری، شهر فناوری و کارخانه نوآوری در این استان توسعه پیدا کند.

وزیر کشور ادامه داد: آذربایجان شرقی بیش از آنچه که دارد مستحق توسعه است و باید نخبگان در این استان حفظ شوند و همه کشور از نخبگان این استان بهره مند شوند؛ باید از ذخایر غنی سرمایه انسانی موجود در استان بهره مند شد تا استان توسعه یابد.

وی اظهار داشت: امروز برای تشکر از یک سرباز که به مردم خدمت کرد و غم مردم را خورد و همه وجودش را برای این منظور معطوف کرد تا برای توسعه به کار گیرد، به تبریز آمده ایم تا پرچم را به سرباز دیگری جهت پیشبرد اهداف نظام دهیم.

وی ادامه داد: مسول باید به گونه ای باشد که مردم او را از خود بدانند، هیچ تفاوتی بین خود و مردم نبیند و هیچ پرده و حجابی بین مسوول و مردم نباشد و مردم زمانی که احساس کردند مسوول یکی از خودشان است مردم سالاری دینی اتفاق می افتد.

مردم سالاری متفاوت با دموکراسی غربی است 

وزیر کشور افزود: مردم سالاری دینی ما دموکراسی غربی نیست، مردم سالاری دینی ما همین است که مردم و مسوولین از هم قابل تمیز نباشند و فردی که مسوولیت دارد در بین مردم و با مردم است.

وی با اشاره به وظیفه مسوول ، گفت: هرچه که مردم را آزار و رنج می دهد، باید مسوول را از درون بخراشد.

وحیدی گفت: فرد مسوول باید برای پیشرفت و سربلندی مردم، رشد معنوی و مادی آنان و توسعه جامعه اشتیاق داشته باشد که بسیار مهم است.

وی ادامه داد: فرد مسوول یک وجه خاصی نسبت به مومنین دارد و برای دفاع از انقلاب و نظام و ارزش ها در هر زمان و مکان و شرایط و وضعیتی آماده است.

وزیر کشور اضافه کرد: خیلی ها تمدن ساختند، ولی تمدن باطلی بود، تمدنی که بر مبنای ایمان، خداپرستی، توحید و محبت با مردم نباشد، باطل است و لو کاخ های سربه کشیده و بهترین فناوری و سیستم های هوایی و زمینی را داشته باشند.

وی ادامه داد: تمدن اسلامی که رهبر معظم انقلاب می فرمایند، بر پایه آموزه های اهل بیت (ع) است که در آن تمدن ایمان، عدالت، خدا پرستی و معنویت و مردم دوستی موج می زند و باید در هرجایی که مسوولیتی گرفتیم، آن را دنبال کنیم.

وحیدی گفت: مسوولیت ها، منت خدا بر ما است که ما در مقامی قرار داده که به دین، نظام، کشور و مردم خدمت کنیم و باید از فرصت ها به بهترین نحو استفاده کنیم تا از این امانت بزرگ به خوبی حراست کنیم.

وی با اشاره به اینکه این امانت، توفیق بزرگ و امتحان بسیار سختی است و باید از پس امتحان بر بیاییم، گفت: تودیع و معارفه ها یکی از پیام هایش این است که مسوولیت ها ماندنی نیست و باید در هر دوره به وظایف خود خوب عمل کنیم.

وزیر کشور گفت: از خدمات صادقانه و تلاش های دکتر پورمحمدی در طول سه سال گذشته تشکر می کنیم و امروز این مسولیت به برادر رزمنده، مبارز سردار خرم  می رسد.

آذربایجان شرقی همواره الهام بخش ایران بوده است

وی آذربایجان شرقی را دریچه بزرگی برای ایران اسلامی دانست و گفت: این استان همواره الهام‌بخش برای ایران و برای جهان اسلام است؛ علامه‌های بزرگ، شهدای عزیز، شهریارها و عالمانی که استوانه‌های کشور بودند، تربیت یافته این استان و تبریز بودند.

وزیر کشور تاکید کرد: این استان مهد علم و عرفان، فضل، جهاد، شهادت، ایثار و فداکاری است. زرخیز است، ولی زرهای معنوی آن بیش از مادی است، لذا مسوولیت سنگینی بر دوش نسل جدید استان است تا از این ظرفیت های علمی و عرفانی بهره بگیرد و دنیا را تحت تاثیر قرار دهد.

وی با اشاره به اینکه باید در پناه این ذخایر مادی و معنوی، نه تنها مشکلی در این استان نداشته باشیم، بلکه کل ایران از تبریز سیراب شود، ادامه داد: استاندار فقط مسائل مادی را مدیریت نکند، بلکه باید ظرفیت‌های بزرگ معنوی را در راستای اعتلای استان به کار گیرد.

وی در ادامه با تبریک عید بزرگ ولادت پیامبر اسلام (ص) اظهار داشت: در پرتو انوار گرامی رسول اکرم قرار داریم، که اگر رسول الله نبود، دنیای تاریکی داشتیم که پر از شرک بود.

احمد وحیدی، وزیر کشور امروز برای شرکت در مراسم تودیع و معارفه استانداران قدیم و جدید آذربایجان شرقی، سفر یکروزه ای به تبریز داشت.

تاکید وزیر کشور به استانداران؛توجه به توسعه اقتصادی و رفاه اجتماعی

وزیر کشور در مراسم معارفه استاندار اذربایجان غربی نیز گفت: مسوول در نظام مقدس جمهوری اسلامی چون در راه خدمت به بشریت و مخلوقات خدا و به خاطر رضای حق تعالی در خدمت مخلوق است، از سیلی و توهین‌ نمی هراسد.

احمد وحیدی افزود: سعادت بشریت و توجه به اعتلای معنوی مردم در کنار توسعه مادی از اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.

وی با اشاره به جایگاه خوب این استان در کشور، گفت: آذربایجان‌غربی استان مهمی است و از چند جهت نمونه به شمار می رود، زیرا این استان در سال های پس از انقلاب و به ویژه در دوران دفاع مقدس خوش درخشید و شیعه، سنی،  ترک و کرد در کنار آشوریان برای خفظ این نظام تلاش کردند.

وزیر کشور با اشاره به تلاش دشمنان برای به‌هم ریختن آرامش در آذربایجان‌غربی، بیان کرد: اراده، ایستادگی و اهتمام این‌مردم در کنار انسجام‌ملی سبب خنثی شدن همه ‌توطئه ها شده است.

وحیدی با تاکید بر اینکه آذربایجان‌غربی از استان‌های الگو برای همزیستی است، افزود: با وجود تلاش مذبوحانه دشمنان،  همه توطئه‌ ها با هوشیاری حافظان امنیت و همراهی مردم خنثی شده است.

وی در ادامه به پتانسیل‌های خوب اقتصادی آذربایجان‌غربی نیز اشاره کرد و  همسایگی با سه کشور عراق، ترکیه و آذربایجان را از نقاط قوت این استان در توسعه اقتصادی دانست.

وزیر کشور ظرفیت فرهنگی آذربایجان‌غربی را نیز قابل توجه دانست و ادامه داد: ظرفیت غنی فرهنگی و اسلامی در این استان باید در عرصه ملی و جهانی شناسانده شود.

وی با اشاره به خبرگی استاندار جدید آذربایجان‌غربی در حوزه توسعه اقتصادی و ارتباط با استان های مرزی کشورهای همسایه، گفت: امیدواریم به زودی شاهد توسعه اقتصادی این منطقه باشیم.

وحیدی همچنین با تبریک سالروز میلاد پیامبر اعظم(ص) و امام‌جعفر صادق (ع)، این ولادت با سعادت را سرچشمه فیوضات برای بشریت عنوان کرد  و ادامه داد: این ایام باید بهانه‌ای برای تقویت وحدت در بین امت اسلامی باشد.

وزیر کشور با بیان اینکه دولتمردان تمامی تلاش خود را برای بهبودی وضعیت اقتصادی و زندگی مردم به کار می‌گیرند، گفت:  البته اعتلای معنوی نیز نباید فراموش شود و باید در کنار توسعه مادی، به اعتلای معنوی نیز اهمیت ویژه‌ای داد.

 

تاکید وزیر کشور به استانداران؛توجه به توسعه اقتصادی و رفاه اجتماعی

وزیر کشور در آیین معارفه استاندار همدان نیز گفت که باید دوره و صفحه جدیدی را آغاز کرده و با ایجاد جنبشی در جامعه، امید را در دل مردم زنده کنیم.

احمد وحیدی افزود: اینکه نگاه ما به داشته های غرب باشد در فرهنگ ما راهی ندارد و بدانیم که اگر به غیر متکی شویم شکست خواهیم خورد و برای پیروزی باید به توانمندی های خود اتکا کنیم.

وی با اشاره به اینکه باید با مردم همراه بود تا جنبش جدیدی راه بیفتد، تاکید کرد: در جامعه ای که دچار بی اعتمادی باشد باید حرکت کرد تا خمودگی از بین رفته و امید در دل مردم زنده شود.

وزیر کشور با تاکید بر اینکه باید بندگی خود را به ملت نشان دهیم که این سیره و روش دولت سیزدهم است، افزود: باید یک کار پر حجم و پر شتاب انجام دهیم به نحوی که در طول یک دهه در ردیف ۱۰ اقتصاد برتر دنیا قرار بگیریم.

وحیدی با اشاره به ظرفیت های گسترده موجود در کشور، تاکید کرد: مسئولان باید بخشی از مردم، درون مردم و در کنار مردم باشند.

وی خاطرنشان کرد: مسئولان در خط مقدم هستند و برای تحقق این امر بی خوابی و کارکردن لازم است و نتیجه آن نیز به طور قطع پیروزی خواهد بود.

وزیر کشور افزود: در نظام دینی افراد تلاش صادقانه می کنند و امامان جمعه و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و فرماندهان نظامی برای این مهم امروز دور هم جمع شده اند.

وحیدی تصریح کرد: مسئولیت در همدان از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که این استان، منطقه ای کلیدی غرب کشور است.

وی ادامه داد: همدان مهد تمدن، علم و عرفان و زادگاه شهدای بزرگی است که  خدمت در این استان بسیار گوارا و شیرین است.

وحیدی با اشاره به اینکه استاندار باید میدان دار صحنه باشد و با ارشادات نماینده ولی فقیه در استان فعالیت کند، افزود: با سستی و کاهلی پیشرفتی حاصل نمی شود و استاندار باید در استان زمینه کار و تلاش مضاعف را فراهم کند و جوانان انقلابی در این مسیر نقش ویژه ای دارند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز آذربایجان شرقی پس از مراسم معارفه عابدین خرم به عنوان استاندار جدید این استان گزارشی را روی خروجی ایرنا مخابره کرده است که مخاطبین می توانند با کلیک روی این لینک

http://www.irna.ir/news/84515566/  آن را بخوانند.

همچنین گزارشی با موضوع معارفه استاندار آذربایجان غربی در خروجی ایرنا مخابره شده است که در این لینک http://www.irna.ir/news/84515866/ در دسترس علاقمندان قرار می گیرد.

اختلاف واشنگتن و تل آویو بر سر تروریستی خواندن چند نهاد فلسطینی| مجله خبریروزنامه صهیونیستی معاریو به دنبال بیانیه جنجالی بنی گانتس وزیر جنگ رژیم تل آویو  برای تروریستی خواندن چند نهاد فلسطینی به نقل از یک منبع آگاه امنیتی روز شنبه گزارش داد که مقام های دولت آمریکا پیش از این بیانیه در جریان موضوع بودند و حتی اطلاعاتی در این مورد در اختیار آنها قرار گرفت.  

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روزجمعه  در واکنش به بیانیه گانتس اعلام کرد که واشنگتن خواهان شفاف سازی اسرائیل در این مورد است.

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی دیروز ۶ نهاد حقوقی فلسطینی را در فهرست گروه های تروریستی قرار داد. وزارت دادگستری رژیم صهیونیستی در بیانیه ای ادعا کرد که این نهادها با جبهه خلق برای آزادی فلسطین ارتباط داشته و بین سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۲۱ بیش از ۲۰۰ میلیون یورو از برخی کشورهای اروپایی دریافت کرده است.

وزارت دادگستری رژیم صهیونیستی اسامی چهار مورد از این نهادها شامل: الضمیر، جنبش بین المللی دفاع از کودکان فلسطین، الحق و اتحادیه کمیته های کشاورزی را اعلام کرده است.

پرایس علاوه بر درخواست برای توضیح در مورد این اقدام، گفت که باید از اقدام های یکجانبه از جمله شهرک سازی و ساخت و سازهای غیر قانونی اجتناب کرد.

رژیم صهیونیستی از سال ها پیش تحرک گسترده ای را علیه نهادهای حقوق بشری فلسطینی در اتحادیه اروپا به منظور قطع کمک به  این نهادهای غیرانتفاعی آغاز کرده است.

هدف از سفر وزیر دفاع آمریکا به کشورهای حاشیه دریای سیاه چه بود؟| مجله خبری


به گزارش روز شنبه ایرنا، لوید جیمز آستین پنجشنبه در پایان سفر اروپایی خود از مقر ناتو در بروکسل دیدن کرد. وی دراین سفر از سه کشور گرجستان، اوکراین و رومانی دیدار کرده و با وزرای دفاع و رهبران این کشورها دیدار نمود.

آستین در این ملاقات ها خواهان پایان یافتن آنچه اشغال شبه جزیره کریمه توسط روسیه نامید شد و این کشورها را «خط مقدم در برابر تهدیدهای روسیه» نامید. وی همچنین خواهان عدم مداخله روسیه در مرزهای شرقی اوکراین و توقف رفتارهای «بی ثبات کننده» روسیه در دریای سیاه شد. وی همچنین از روسیه خواست به آنچه حملات سایبری این آن کشور به آمریکا و متحدینش می نامید پایان دهد.

سفر لوید آستین به اروپای شرقی و مقر ناتو در بروکسل در حالی انجام گرفت که مقامات اروپایی مدتی پیش چندین نماینده روس را به اتهام جاسوسی از بروکسل اخراج کردند.

آستین سفر خود را روز دوشنبه ۱۸ اکتبر با دیدار از گرجستان آغاز کرد. انتظار می رود حضور او در این منطقه به عنوان پیامی به روسیه قلمداد شود. این برای اولین بار است که پس از بحران های سال ۲۰۱۴ یک وزیر دفاع آمریکا به منطقه سفر می کند.

آمریکا که سال‌هاست در گرجستان به بهانه آموزش نظامیان این کشور حضور دارد و از طریق وزیر دفاع خود از آنچه «فداکاری‌های» گرجستان در جنگ بیست ساله افغانستان نامید تقدیر کرد. گرجستان با ۲۰ هزار نیرو در اشغال افغانستان حضور داشته و در این مدت شاهد کشته شدن ۳۲ نفر از نظامیان خود بوده است.

هدف از سفر وزیر دفاع آمریکا به کشورهای حاشیه دریای سیاه چه بود؟

لوید آستین در دیدار خود از اوکراین و در گفت‌وگو با مقامات این کشور گفت «ما حاکمیت (ملی) کشورهایی که در خط مقدم تهدید های روسیه قرار دارند را تحکیم و تضمین می کنیم». گرجستان و اوکراین هر دو بخش‌هایی از خاک خود را در سال‌های اخیر به روسیه واگذار کرده‌اند. روسیه پس از نبردی در سال ۲۰۰۸ بخش‌هایی از «اوستیا» و «ابخازستان» را در اختیار دارد. این کشور همچنین در ادامه یک همه‌پرسی در سال ۲۰۱۴ کنترل شبه جزیره کریمه را بدست گرفته است. آمریکا و متحدانش پیوستن کریمه به روسیه را به رسمیت نمی شناسند.

آستین در بخارست و در دیدارهای جداگانه با رئیس جمهور «کلاوس یوهانیس» و وزیر دفاع رومانی بر پایبندی آمریکا به اتحاد استراتژیک با ناتو در مرزهای شرقی اروپا تاکید کرد. برخلاف گرجستان و اوکراین، رومانی یک عضو ناتو است. آستین در این دیدار آنچه که رفتار های «شریرانه» روسیه در دریای سیاه نامید را مورد انتقاد قرار داده و روی چالش‌های جدید از سوی چین تاکید کرد.

در حالی‌که گرجستان و اوکراین سال‌هاست منتظر پذیرفته شدن در ناتو و حتی در رویای پیوستن به اتحادیه اروپا هستند، آمریکا نگران تمایل گرجستان به روسیه در صورت ادامه یافتن این ناکامی هاست. آمریکا در حال فرستادن این پیام به گرجستان و اوکراین است که نباید از بابت زیرپاگذاشتن تعهدات از سوی آمریکا سرخورده باشند.

اضطراب کشورهای غربی از نفوذ روسیه در اروپای شرقی را می توان در ماجرای جاسوسی نظامیان بلغار برای روسیه به خوبی لمس کرد. اوایل سال جاری میلادی (مارس ۲۰۲۱) دولت بلغارستان ادعا کرد که حداقل ۶ نفر از اعضای یک حلقه جاسوسی برای روسیه را دستگیر کرده است. با توجه به عضویت بلغارستان در ناتو، این اتفاق شوک بزرگی به مقامات ناتو وارد کرده و موجب بازبینی وضعیت اطلاعاتی ناتو در بلغارستان شد.

در حالیکه آمریکا در حال جابجا کردن تمرکز استراتژیک خود به سمت اقیانوس آرام و هند است، ضروری است که به متحدان اروپایی خود به ویژه در شرق این قاره اطمینان و خاطرجمعی بدهد.

پیشتر آستین سفر خود به عربستان سعودی را به مدت نامعلومی به تعویق انداخته بود. با این حال وی از کشورهای قطر، کویت و بحرین در خلال سفری به منطقه دیدار کرد. آمریکا در این سه کشور پایگاه های نظامی بسیار بزرگی در اختیار دارد. در این سفر نیز هدف آستین اطمینان بخشی به دولتهای مرتجع منطقه ارزیابی می شود و اینکه با وجود خروج از افغانستان، آمریکا همچنان به آنها وفادار خواهد ماند.

آستین در طی دیدار خود از گرجستان موافقت نامه ای برای ادامه آموزش نظامیان این کشور امضا کرد. وی در این سفر گفت «آمریکا همواره حامی قدرتمند توسعه دموکراتیک در گرجستان بوده و ما همواره تلاش می کنیم نهادهای دموکراتیک در این کشور را تقویت کنیم».

هدف از سفر وزیر دفاع آمریکا به کشورهای حاشیه دریای سیاه چه بود؟

انقلاب‌های رنگی دو کشور گرجستان و اوکراین دقیقاً به همین بهانه کمک به روند دموکراسی و با تحریک آمریکا در این کشورها به وقوع پیوست. انقلاب گُلی رنگ گرجستان   (Rose Revolution)در سال ۲۰۰۳ به کنار رفتن  سیاستمدار کهنه کار گرجی که زمانی وزیر خارجه شوری بود یعنی «ادوارد شوارد نادزه» و بر سر کار آمدن «میخائیل ساکاشویلی» انجامید. در سال ۲۰۰۸ گرجستان از طریق مصوبه پارلمان و همه پرسی عمومی پیوستن این کشور به ناتو را تصویب کرد که هنوز به دلیل عدم موافقت ناتو به تحقق نپیوسته است.

انقلاب نارنجی اوکراین نیز در نوامبر ۲۰۰۴ در ادامه اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و به بهانه تقلب در انتخابات آغاز شد. در حالی‌که دو رقیب با اختلاف اندکی به مرحله دوم رسیده بودند و جامعه منتظر و ملتهب بود، بهانه‌ای لازم بود تا بحران شعله رو شود. این بهانه با ادعای تقلب در انتخابات تامین شد و کشور وارد سلسله‌ای از بحران‌ها شد که تاکنون نیز ادامه دارد.

با سرکار آمدن «ویکتور یوشچنکو» و تغییر قانون اساسی، این کشور به سرعت حرکت خود به سوی غرب افزود. با این حال اوکراین نیز در ناکامی گرجستان شریک شده و تاکنون نه به عضویت ناتو پذیرفته شده است و نه چشم اندازی برای عضویت در اتحادیه اروپا در برابر خود می بیند.

در ادامه این بحران ها اوکراین بخشی از خاک خود را از دست داد و کشور در ورطه تجزیه بین شرق روس تبار و غرب اوکراینی قرار گرفت. در همین حال و با اختلاف بر سر قیمت گاز، اوکراین که فکر می کرد به دلیل عبور لوله گاز روسیه به اروپا از خاک این کشور دست بالا را دارد با تصمیم روسیه برای دور زدن اوکراین و کشیدن لوله گاز زیر دریایی روبرو شد که امنیت انرژی و اقتصاد این کشور را تحت تاثیر قرار داد. امسال و با وجود گرانی گاز در اروپا، اوکراین زمستان خوبی در پیش نخواهد داشت.

مشابه با حالت گرجستان، آستین آمده بود به اوکراین نیز اطمینان بدهد آنها را در برابر روسیه تنها نخواهد گذاشت. با این حال اوکراینی ها به خوبی می دانند که روسها لااقل بخش شرقی این کشور را از آن خود دانسته و با اندک ضعفی از سوی آمریکا و یا کاهش حمایت آن کشور، این مناطق را به سرعت تصرف خواهند کرد.

آستین در این سفر از رومانی نیز دیدن کرد. وضع رومانی اندکی متفاوت تر از دو کشور قبلی است چرا که این کشور مدتی است هم عضو ناتو است و هم یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا. وزیر دفاع آمریکا در بخارست و در دیدار با رئیس جمهور این کشور و همچنین وزیر دفاع، روی ضرورت همکاری های استراتژیک تاکید کرده و بر پایبندی آمریکا به این تعهدات پافشاری کرد. گفته می شود دیدار آستین از رومانی برای تقدیر از این کشور به عنوان یک «متحد نمونه» انجام شده است. واقعیت این است که آمریکا در اروپای شرقی متحدین وفادارتری دارد.

در ادامه این سفر روز پنجشنبه ۲۱ اکتبر لوید آستین وزیر دفاع آمریکا در مقر ناتو در بروکسل حاضر شده و با «ینس استولنبرگ» دبیر ناتو که زمانی نه چندان دور نخست وزیر نروژ بود دیدار کرد. استولنبرگ در این دیدار گفت «ما در میانه یک تغییر در ناتو هستیم. در طول سال گذشته درجهت تقویت بنیه دفاعی جمعی گام برداشته ایم».

هدف از سفر وزیر دفاع آمریکا به کشورهای حاشیه دریای سیاه چه بود؟

در ماه های گذشته مقامات نظامی آمریکا مرتب در مورد خطر بالقوه چین برای کشورهای عضو ناتو ابراز نگرانی کرده  و تلاش کرده اند این کشورها را حول محوریت ناتو با خود علیه چین متحد کنند. به خصوص که آزمایش موشکی اخیر چین به این نگرانی ها فزوده و آستین را واداشت که در همین سفر بگوید آزمایش های چین را از نزدیک رصد می کند. موشک جدید چینی یک موشک مافوق صوت است که برخلاف موشکهای بالستیک ، بدون خروج از جو و با سرعت مافوق صوت در ارتفاع پایین پرواز می کند. گفته می شود این آزمایش موجب حیرت کارشناسان پنتاگون شده است که انتظار چنین پیشرفتی را در صنایع موشکی چین نداشته اند.

با این حال و با توجه به اصرار های آمریکا به نظر می رسد کشورهای اروپایی از جمله آلمان و فرانسه تمایلی به اتخاذ رویکرد خصمانه نسبت به چین ندارند. اعضای اروپایی ناتو همچنان روسیه را خطر درجه اول خود به حساب می آورند حال آنکه چین برای آمریکا در اولویت استراتژیک قرار دارد. بدین ترتیب اروپایی ها بیش از پیش نگران آن هستند که آمریکا در برابر روسیه پشت آنها را خالی بگذارد. به ویژه اینکه پس از ملاقات دو جانبه بین بایدن و پوتین در ژنو در ژوئن سال جاری، این نگرانی وجود دارد که ممکن است آمریکا به توافقی دوجانبه با روسیه رسیده و دست این کشور را لااقل در شرق اروپا باز بگذارد.

در هر صورت آمریکا نمی تواند در سه جبهه چین، روسیه و خاورمیانه در حال آماده باش دائم باشد. برای تمرکز روی چین لازم خواهد بود امتیازاتی به روسیه بدهد. مشابه امتیازاتی که پنجاه سال پیش برای مبارزه با اتحاد جماهیر شوروی به چین کمونیست داد.

پس از خروج بدون مشورت آمریکا از افغانستان، بر شدت ترس‌های اعضای اروپایی ناتو افزوده شده است تا جایی که اتحادیه اروپا و فرانسه خواهان ایجاد ارتش مستقل اروپایی شده اند.

سفر آستین با این حساب برای حفظ دو متحد خود در اروپای شرقی، که هر دو با انقلاب‌های رنگی به جبهه غرب پیوستند بود و دادن این اطمینان که اگرچه هنوز عضو ناتو یا اتحادیه اروپا نشده اید، اما سایه آمریکا بالای سرتان هست. از سوی دیگر در دیدار از مقر ناتو نیز مانند سایر دیدارهای مقامات آمریکایی این تلاش را داشت که همدلی و همراهی اروپا را در برابر چین برای خود کسب کند.

شکست فولاد خوزستان مقابل پرسپولیس| مجله خبریبه گزارش ایرنا تیم های فولاد خوزستان و پرسپولیس جمعه شب در هفته نخست رقابت های لیگ برتر در ورزشگاه شهدای فولاد اهواز به مصاف هم رفتند که این دیدار در نهایت با برتری سه بر یک پرسپولیس به پایان رسید.

در این دیدار احسان مرادیان،صالح حردانی، مهران موسوی، موسی کولیبالی، وحید حیدریه، محمد آبشک، میلاد بدرقه، محمد قاسمی نژاد، ساسان انصاری، پاتوسی و پریرا برای فولاد به میدان رفتند. 

همچنین حامد لک، فرشاد فرجی، سید جلال حسینی، مهدی شیری، وحید امیری، رضا اسدی، میلاد سرلک، احسان پهلوان، مهدی ترابی، امید عالیشاه و مهدی عبدی ترکیب پرسپولیس را تشکیل دادند.

تیم پرسپولیس در دقیقه ۶۰ بازی صاحب یک ضربه کرنر از سمت راست شد که سر رضا اسدی دروازه فولادی ها را باز کرد.

همچنین در دقیقه ۷۱ دومین گل پرسپولیس توسط حامد پاکدل به ثمر رسید. فولادی ها در دقیقه ۷۷ توسط لوسیانو پریرا از روی نقطه پنالتی یکی از گل های خورده را جبران کردند.

عیسی آل کثیر در دقیقه ۸۳ سومین گل پرسپولیسی را به ثمر رساند.

قضاوت این دیدار برعهده محمدحسین ترابیان بود که فرهاد فرهادپور و علیرضا مرادی او را در امر قضاوت همراهی کردند.

در این بازی صابر حردانی از تیم فولاد کارت زرد دریافت کردند.

تیم پرسپولیس با این برد سه امتیازی شد و در مکان دوم قرار گرفت.