رییس گروه مدیریت بحران وزارت نیرو: باید خسارت حوادث به حداقل برسد| مجله خبریعلی رجبی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این آمادگی وجود دارد که در صورت بروز هرگونه اتفاق به صورت هوشمند و با استفاده از تجهیزات و امکانات آن را مدیریت کنیم تا تبعات و آثار منفی حوادث به حداقل می رسد.

وی با بیان اینکه در این سال ها خلاقیت و ابتکار در صنعت آب و برق ایجاد شده است افزود: از سوی دیگر مسائل مالی  و مشکلاتی در تامین تجهیزات وجود دارد که در این راستا از شرکت های دانش بنیان و کارخانجات صنعتی دعوت می کنیم تا به این مسائل توجه و به صنعت آب و برق کمک کنند تا مشکلات به حداقل برسد.

رجبی اظهار داشت: در سه سال اخیر برنامه ای پیرامون اجرای مانور عملیاتی را دنبال کرده ایم و کشور به ۶ منطقه تقسیم شده است که با توجه به شرایطی که استان های واقع در آن منطقه دارند مانورها را طراحی می کنیم.

وی افزود: یکی از استان ها به عنوان میزبان و استان هایی که در آن واقع شده اند به عنوان یاری رسان در این مانورها شرکت می کنند.

رییس گروه مدیریت بحران وزارت نیرو گفت: بحران های صنعت آب و برق را باید به حداقل برسانیم تا هزینه ها کمتر و مدت زمان ارائه خدمات بهبود یابد.

علی رجبی به منظور شرکت در رزمایش آمادگی در برابر بحران سیلاب منطقه شمال شرق که در شیروان برگزار شد، به خراسان شمالی سفر کرد.

در این رزمایش۱۷ گروه عملیاتی از استان های خراسان رضوی، گلستان و سمنان ، حضور داشتند

 این مانور با هدف تمرین و فعال سازی در شرایط وقوع حادثه و ارتقای توان آمادگی در مقابله با وقوع سیل احتمالی با توجه به واقع شدن در فصل پاییز و آغاز زمان بارندگی این ایام با چند سناریوی فرضی برگزار شد.

۱۷۵ نقطه حادثه‌خیز استان در مسیر ۹۱ رودخانه مجموعا به طول ۲۴۰ کیلومتر شناسایی شده است که مشکل بیش از ۵۰ درصد آنها برطرف و از آن رفع خطر شده است.

طول رودخانه های خراسان شمالی ۶ هزار و ۶۰۰ کیلومتر است که ۲ هزار و ۱۰۰ کیلومتر از این میزان را رودخانه ها و مسیل های مهم و اصلی تشکیل می دهد.  

استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق کشور واقع است که این خطه یکی از مناطق سیل خیز کشور محسوب می شود.

بر اساس بررسی‌ها خراسان شمالی در زمره ۱۰ استان نخست حادثه خیز کشور قرار دارد.